Lugeja kirjutab, et töötab ehitusfirmas, kus ei ole pikemat aega töötasu õigeaegselt makstud ning hetkel ei ole tööandjal ka tööd pakkuda. Mulle öeldi, et see tööpuudus kestab veel paar kuud. Millised on minu võimalused töölepingu lõpetamiseks ja kas sellest tuleb tööandjale ette teatada?
Vastab Tööinspektsiooni Lääne inspektsiooni tööinspektor-jurist Ülle Mustkivi:
Tööandjal on vastavalt seadusele kohustus kindlustada töötaja kokkulepitud tööga ja maksta töötasu töölepingus kokku lepitud palgapäeval. Kui tööandja neid kohustusi juba pikemat aega täita ei ole suutnud, võib töötaja leida, et tegemist on töölepingu olulise rikkumisega. Tööandjapoolse töölepingu olulise rikkumise korral võib töötaja töölepingu erakorraliselt üles öelda Töölepingu seadus (edaspidi TLS) § 91 lg 2 alusel.
Ülesütlemisavaldus tuleb tööandjale esitada kirjalikku taasesitamist võimaldavas vormis, näiteks e-kirjaga või paberkandjal. Avalduses tuleb tingimata põhjendada, miks leiate, et töölepingut on oluliselt rikutud.
Artikkel jätkub pärast reklaami
TLS § 98 lg 2 kohaselt erakorralisest ülesütlemisest ei pea töötaja tööandjale ette teatama, kui kõiki asjaolusid ja mõlemapoolset huvi arvestades ei või seda töötajalt mõistlikult nõuda.
Seotud lood
PAROC® toob ehitusturule uue toote – PAROC
Linio 10cc. Tegemist on kaasaegse kivivilla soojusisolatsiooniplaadiga fassaadide jaoks (ETICS), mille mõlemad pooled on juba tehases kruntvärviga kaetud. See lahendus aitab ehitusplatsil tööd tõhusamalt korraldada, säästes paigaldusaega ja vähendades liimikulu.