14. märts 2012
Jaga lugu:

FOTOD: aasta betoonehitiseks sai heliskulptuur Cromatico

Eesti Betooniühing kuulutas tänasel betoonipäeval Tallinna Tehnikaülikooli aulas välja konkursi "Aasta Betoonehitis 2011" võitjad.

2011. aasta betoonehitiseks kuulutati Tallinna Lauluväljakule rajatud heliskulptuur Cromatico.

Konkursi võidutöö Cromatico visualiseerib kromaatilist muusikalist heliastmikku, koosnedes 12 betoonkambrist. Betoonist kõlakoja iga kamber kõlab eri helikõrgusel vastu.

 Žürii hinnangul on võidutöö puhul tegemist keerulise insener-tehnilise lahendusega, kus kohtuvad kunstniku nägemus helidest ja nende levimisest ning selle tehniline teostus. Kohapeal monoliitbetoonist valatud väga õhukeste seintega skulptuur nõudis väga oskuslikke betoonivalajaid. Žürii tõi välja, et aasta betoonehitis Cromatico tõstab esile betooni mitmekesisuse, kus on materjali kasutatud akustilise materjalina. Žürii hinnagul on töö võlu on just selles, et tegemist on kogu töö ülatuises vai ühe materjaliga, kus ei ole kasutatud ühtegi teist lisamaterjali ning on õnnestunult maastikku paigutatud. Žürii esimehe Aadu Kana sõnul on Eesti saanud endale kogu maailmas ainulaadse heliskulptuuri, mis Lukas Kühne ja Mikko Fritze ideevälgatustest teostus betoonimehe Mait Rõõmusaare (Nordecon Betoon OÜ) entusiastlikul kaasabil.

”Tähelepanuväärne on ka see, et kogu projekt oli suures osas pro bono ettevõtmine, mida kõik osapooled tegid siira pühendumusega ühiskondlikus korras. Parim reklaam betoonile,” lisas Kana

„Aasta Betoonehitis 2011“ konkursi žüriisse kuulusid esindajad Eesti ehitusala liitudest: Eesti Betooniühingust – Toomas Laur, Eesti Arhitektide Liidust – Hindrek Kesler, Eesti Ehitusettevõtjate Liidust – Indrek Peterson, Eesti Ehitusinseneride Liidust – Heiki Meos, Eesti Ehitusmaterjalide Tootjate Liidust – Enno Rebane, Eesti Projektbüroode Liidust – Martin Aunin, Aadu Kana, žürii esimees, samuti ehitusajakirjanike esindajad – Eva Kiisler ajakirjast „Ehitaja“, Liivi Tamm ajalehest „Äripäev“ ning Maritta Koivisto ajakirjast „Betoni“ (Soome).

Aasta Betoon ehitise eriauhinnad said Tallinnas Helme 14 korterelamud, Arhitektibüroo JVR OÜ arhitektid Kalle Vellevoog ja Velle Kadalipp, AS E-Betoonelement.

Teine eriauhind läks eramule Tabasalus, mis oli teostatud Palm E arhitektibüroo OÜ poolt, arhitektid Eero Palm ja Pille Noole tellija ja arhitekti hea koostöö eest.

 Ajakirja „Ehitaja“ ja Äripäeva ehitusuudised.ee lugejate eriauhind läks Tallinna reoveepuhastusjaama biofiltri hoonele, mille projekteeris AS-le Kontek Int ning tööde teostaja oli Nordecon. – Tallinna reoveepuhastusjaama biofiltri hoone kvaliteetsete betoonitööde teostamise eest.

 

Foto: Veiko Tõkman
Jaga lugu:
EHITUSE UUDISKIRJAGA LIITUMINE

Telli olulisemad ehituse uudised igal nädalal enda postkasti.

Ehitusuudised.ee toetajad:

Enimloetud
Eva Kiisler
Eva KiislerEhitusväljaannete juhtTel: 56 600 050eva@ehitusuudised.ee
Sandra Malvik
Sandra MalvikEhitus ja kinnisvara konverentside programmijuhtTel: 58 552 554sandra.malvik@aripaev.ee
Helen Paapsi
Helen PaapsiReklaamimüügi projektijuhtTel: 5880 7785helen.paapsi@aripaev.ee