Stabiilne kinnisvarahind ja suurenev palk hoiavad ostujõudu kõrgel, märgitakse Pindi Kinnisvara kuuülevaates. Samas tuleb arvestada, et reaalpalk on üleüldise elukalliduse tõusu tõttu jätkuvalt languses.
Keskmist palka teeniv tallinlane saab olemasolevatel finantseerimistingimustel soetada endale Tallinna keskmist elamispinda maksimaalselt 73 ruutmeetrit, tartlaste ja pärnakate ostuvõimekus on vastavalt 77 ja 87 ruutmeetrit. Buumi tipul 2007. aasta alguses piirdus ostuvõimekus suuremates linnades vaid 30 ruutmeetriga.
Swedbanki eraisikute finantseerimise divisjoni direktor Andres Tukk rääkis eile Äripäevale, et praeguste hinnatasemete ja laenutingimuste juures on kinnisvaraostuks hea aeg."Viimased kümme aastat pole olnud nii head olukorda kinnisvara soetamiseks kui praegu," märkis ta ja lisas, et ilmselt kasvavad lähiajal pankade laenumarginaalid, sest maailmas toimuva tõttu on raha kallis. Panga eluasemelaenuporfell väheneb ja et vähenemine peatuks, peaks kodulaenude müük suurenema 15-20 protsenti.
Swedbanki hinnangul on Eesti inimeste laenuvõime seitse miljardit eurot, reaalselt aga on majapidamistel võetud laenude jääk 7,6 miljardit krooni. "Täna aitab majapidamiste laenukoormust oluliselt teenindada töötamine välismaal," nentis Tukk.
Seotud lood
Maja ehitamisel mõeldakse algusfaasis pigem vundamendi, katuse ja küttelahenduse peale ning sisustust hakatakse reeglina planeerima siis, kui parkett on paigaldatud ja seinad värvitud. Tegelikult kõlab nagu katastroofi valem, sest köök ei ole lihtsalt mööbel ja selle esimesi samme peab kindlasti kavandama juba ehitusjärgus. Miks? Majaehitaja Madis selgitab kohe välja.