• 15.09.11, 11:18
Tähelepanu! Artikkel on enam kui 5 aastat vana ning kuulub väljaande digitaalsesse arhiivi. Väljaanne ei uuenda ega kaasajasta arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik kaasaegsete allikatega tutvumine

Uued korterid pealetungil

Arendustegevus liigub Tallinna südalinnast välja ning uusarenduste korteritele jagub ka nõudlust, kirjutab Uus Maa Kinnisvarabüroo analüütik Risto Vähi Äripäeva kuukirjas Kinnisvara.
Pärast kinnisvaraturu langust sai arendustegevus hoo sisse Tallinna kesklinnas, kus alustati mitme projektiga, mis olid kriisi saabudes seisma pandud. Neist projektidest on hästi läinud näiteks kortermajadel Tatari, Kaupmehe, Köleri ja Ravi tänaval, kus ostjaskonnast enamikku ei moodusta mitte kinnisvara jahtivad välisinvestorid, vaid kohalikud Eesti inimesed.
Lisaks on ehitamisel või detailplaneeringu kehtestamise järgsel ettevalmistamisel kortermajad Tartu maanteel, Raua ja Veerenni tänaval. Samuti on töös mitu renoveerimisprojekti, näiteks arhitekt Burmani kavandatud hoone Raua ja Kreutzwaldi tänava nurgal. Kuuldavasti plaanitakse elu sisse puhuda ka kaksiktornide projektile Kentmanni tänaval.
Üha enam kerkib uusi elamuid südalinnast eemal. Mainimist väärivad mahukad hooned Meeliku, Vihuri ja Uuslinna tänaval. Jätkatakse Mäepealse ja Sipelgapesa arenduste väljaehitamist, rääkimata lugematul hulgal väiksematest kortermajadest üle linna – Kalamajas, Kristiines, Lasnamäel ja loomulikult kesklinnas.
Väljaspool pealinna pole arendustegevus buumi ajaga võrreldavat hoogu sisse saanud. Siiski kerkib uusi maju Harjumaal Viimsis ja Rae vallas, samuti Pärnus ja Tartus, kus ehitatakse uusi, aga renoveeritakse ka ajaloolisi hooneid.
Uute projektide broneerimis- ja müügilepingute statistika järgi läheb enamikul uutel tulijatel üsna hästi. Kui kvaliteedist ja asukohast tulenev hind on õige, broneeritakse hulk kortereid juba projekteerimise staadiumis. Ostudeni jõutakse sageli siis, kui hoone on alles ehitusjärgus.
Populaarseimad uusarendused on endiselt kahetoalised korterid, kuid eelkõige just kalli hinnaklassiga projektides ostetakse esimesena ära ka suured, nelja- ja enamatoalised korterid.
Ostjate nõuded uutele elamispindadele on aina karmimad ja arendajad peavad sellega arvestama. Kuna praegu on olemas nõudlus uute pindade järele, kuid pole buumi, siis on selge, et kõik mittekvaliteetne jääb müümata.
Siiski on uusarendustele senini olemas soodne alternatiiv vanas elamus asuva täielikult renoveeritud korteri näol. Ja kuigi mõni spetsialist on paneelmajadele ennustanud kadu, pole sellist tulevikku veel niipea kindlasti näha.
Seetõttu ei ole ka uut ehitusbuumi tulekul, sest peale soodsate tüüpkorterite olemasolu takistab selle teket ostjaskonna ebakindel majanduslik olukord.

Seotud lood

Uudised
  • 13.09.11, 14:09
Perspektiivitu ostuga ei tasu riskida
Praegu pole mõtet osta vara, kus ajaline perspektiiv jääb alla viie aasta ning targem on siis hoopis eluase üürida, rääkis Tõnu Toompark Kuku raadio saates „Buum“.
Uudised
  • 22.08.11, 15:22
Pealinna arendustes ootab ostjat 1700 elamispinda 
Realia Group OÜ uusarenduste monitooringu kohaselt oli 2011. aasta esimese poolaasta lõpuks Tallinnas ja lähivaldades kokku 159 eluruumidega arendusprojekti, mille jääk on ca 2320 elamispinda, millest üle 1700 asuvad Tallinnas, ülejäänud lähivaldades.
Uudised
  • 24.08.11, 10:03
Põhja-Tallinnas müügitempo kõrgeim
Esimesel poolaastal pealinna korterite esmamüükide müügitempo võrreldes eelmise aastaga küll tõusis, ent jääb veel alla rahuldava taseme, selgub Realia Group OÜ uusarenduste monitooringust.
Uudised
  • 29.08.11, 10:03
Arendajad lähevad uute korteritega kindla peale
Väikeste ja suurte korterite rajamisega arendajad riske eriti võtta ei soovi, mistõttu võib neid uusarendustes kohati nappida.
Uudised
  • 04.08.11, 12:45
BREM: Uusarenduste lisandumine on ebaühtlane
Statistikaameti andmeil lisandus 2010. aastal Eestisse vaid 2320 uut eluruumi, mis on viimase kaheksa aasta väikseim näitaja, olles võrreldav 2003. aastaga, mil neid lisandus 2435.

Hetkel kuum

Liitu uudiskirjaga

Telli uudiskiri ning saad oma postkasti päeva olulisemad uudised.

Tagasi Ehitusuudised esilehele