Inflatsiooni vastu võitlevad investorid on taasavastanud enda jaoks kinnisvara. USA kinnisvara investeerimisfondidesse (REIT) on sel aastal liikunud enim uut raha pärast 2006. aastat. Samuti on börsil kaubeldavate kinnisvarafondide maht jõudnud ajaloo kõrgeima tasemeni.
Citigroup Global Markets analüüsi kohaselt on USA kinnisvara investeerimisfondidesse liikunud sel aastal juurde 3,7 miljardit dollarit, mis on viimase viie aasta parim näitaja. Kinnisvarafondide kogumaht on tõusnud 96 miljardi dollarini, ületades sellega isegi buumiaegseid numbrid, kirjutab finantsuudisteportaal Bloomberg.
„REIT fondid meelitavad oma kasumi, dividenditootluse ning sellega, et nad omavad nn. reaalset vara, mis pakub kaitset inflatsiooni vastu,“ märgib analüüsifirma Morningstar Inc. kinnisvarafondide strateeg Philip Martin.
Enamike REITide portfelle koosnevad rendilepingutega kaetud äripindadest (tootmine, teenindus, parklad, bürood, kaubandus, hotellid, infrastruktuuriobjektid) kuid on ka vaid eluasemetesse investeerivaid kinnisvarafonde. Kui Eestis on kinnisvarafondid pigem kinnised ja mõeldud peamiselt vaid suurinvestoritele (tuntumad Efteni või Baltic Property Trusti kinnisvarafondid, mida leidub ka meie pensionifondides), siis USAs on suur osa REIT-e ka börsil noteeritud (nt. Vanguard REIT ETF või S&P 500 hulka kuuluv Simon Property Group).
„Investoreid on hakanud ahvatlema kinnisvarafondide dividenditootlus,“ märkis Mayflower Advisors partner Larry Glazer. Nii näiteks pakuvad Bloombergi poolt jälgitavad 129 börsil noteeritud kinnisvarafondi keskmiselt 3,7% dividenditootlust, mis on peaaegu kaks korda enam pikaajaliste võlakirjade tootlusest (USA valitsuse 10. aasta pikkuste võlakirjade intressimäär on majanduskasvu väljavaadete negatiivsemaks muutumise valguses vajunud praeguseks alla 2% ning samuti on ka Euroopa usaldusväärsete riikide võlakirjade intressimäärad liikumas rekordmadalatel tasemetel- toim).
National Association of Real Estate Investment Trusts asepresident Michael Grupe toob REIT-ide eeliseks võrreldes teiste varadega selle, et kiire inflatsiooni tingimustes on võimalik ärikinnisvara rendihindu kiiremini kergitada.
Morningsari andmeil on kinnisvarafondide dividenditootlus viimase kahekümne aastaga USAs kasvanud keskmiselt 5,75% aastas ehk inflatsioonitempost enam kui kaks korda kiiremini. Philip Martini sõnul on oodata lähiaastatel USAs 4-6% dividendikasvu jätkumist.
Loomulikult on kinnisvarafondidesse investeerimise eelduseks mingigi majanduskasvu jätkumine, sest majanduslangus mõjutab läbi raskustesse sattunud ettevõtete ka üüripindade vakantsust ja rendihindu.
„Iga investeering nõuab mingit usku tuleviku suhtes. See eeldab, et ettevõtted on kasumlikud, nad soovivad kasvada ning laiendada oma tootmist. Kui sa arvad, et ükski neist sündmustest ei toimu pole sul ka mõtet kinnisvarafondidesse investeerida,“ märgib “Investing in REITs” autor Ralph Block.
Enimloetud
2
Lepingu maksumus on korralik!
3
Eesmärk on saada Euroopa juhtivaks jätkusuutliku ja multimodaalse taristu rajajaks ning hooldajaks
Viimased uudised
Juht: ajatatud maksuvõlg on ka üks võimalik viis parandada ettevõtte likviidsust, isegi kui see on kallis viis
Ekspert: Eesti teedel on Rootsi tasemele langemiseks veel palju ruumi
Hetkel kuum
Ehitus5ECO juhatuse liige Priit Õunpuu: vastavalt lepingule suhtleb ajakirjandusega RKAS
Lepingu maksumus on korralik!
Tagasi Ehitusuudised esilehele