10 soovitust katuste päästmiseks

Kuna ka tänavuseks talveks ennustatakse lumekaost ja väga külma ilma, jagab Monier OÜ vanem tehniline konsultant Avo Nurming nõuandeid, kuidas katuste võimalikke kahjustusi juba praegu ära hoida.

Kuidas katust üle vaadata?
? Seespool tuleb pöörata tähelepanu tihendusmaterjalidele ja aluskonstruktsioonidele, soovitatavalt niiskusmõõtja abil.
Otsige puitdetailidelt siniseks tõmbunud kohti või niiskuslaike ning kontrollige katuseharja, vintskappide ja läbiviikude hermeetilisust. Kahjustada saanud tihendid ja tihendusmaterjal tuleb välja vahetada.
Veenduge, et viletsate tihendite all oleval puidul ei ole niiskuskahjustusi.
? Eriti hoolikalt kontrollige katuseharja, erinevaid läbiviike (korstna ümbrus, ventilatsiooniavad, katuseakna ühenduskohad jne).
? Veenduge, et kõik katusekivid on korrektselt paigas. Kui katusekivid ei ole oma tavalises asendis, võib katuse roovitus saada kahjustatud.
Veenduge ka, et harja- ja äärekivid on õigesti paigas.
? Enne talve tuleks kontrollida ka katuse ohutusvarustust. Lumetõkked, katuseastmed, redelid, redelitoed, turvakonksud jne. on hädavajalikul hetkel teie turvalisuse tagajad.

Kuidas lumekoristusega kahjustusi ennetada?
? Et lume tihedus varieerub vahemikus 30–400 kg/m³, on raske ennustada, millal tuleb katusele kogunenud lumi eemaldada. Siiski on tark tegu eemaldada lumi katuselt näiteks lumevaringu ennetamiseks, samuti võivad liikuvad lumemassid kahjustada katusel olevaid konstruktsioone, näiteks läbiviike.
? Lund koristage katustelt ohutult. Soovituslik on kasutada turvaköit. On olemas kahte sorti turvarakmeid: kukkumisele reageerivad ja nn permanentselt pingul olevad köied.
? Siduge end kinni turvakonksu või käigusilla külge ja kühveldage lumi katuselt maha. NB! Lumetõkked ja redelipulgad ei sobi turvaköie kinnituskohtadeks.
? Püüdke eemaldada lumi ühtlaselt, et lume raskus ei koguneks ühele konstruktsioonile ega tekitaks lisapingeid.
? Plekkkatuste puhul ärge eemaldage kogu lund, muidu võite kogemata kahjustada katuse plekki mis hiljem roostetama hakkab. Jätke katusele umbes 10 cm lund, et vältida libisemist ja katusematerjali kahjustamist.
? Katuselt lume koristamiseks kasutage plastikust või puidust labidat. Metallist äärega lumelabidad võivad kahjustada kausematerjali. Eriti ohus on katuseplekk ja bituumeni baasil katusematerjalid.

Osale arutelus

Ehitus­uudised.ee toetajad:

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Seotud lood

Jälgi ehitusuudiseid sotsiaalmeedias:

RSS

Ehitus­uudised.ee toetajad:

Teabevara ehitus­spetsialistile

Valdkonna tööpakkumised

Ehituse erilehed