Peale buumi on olukord uute arenduste turul palju paremaks läinud, arvab Uus Maa elukondliku kinnisvara tegevjuht Elari Tamm. Ta märkis, et kehv planeering võib turuhinnast kolmandiku alla tuua.
"Mõned aastad tagasi ehitati valimatult - peaasi, et saaks valmis ning müüdud. Ehitati ja ka osteti kortereid, mis ei olnud kõige praktilisemad. Näiteks korter, kuhu lapsevankriga sisse ei pääsenud, kuna esik oli liiga kitsas," rääkis Tamm ja lisas, et halb planeering toob turuhinnast kuni kolmandiku alla.
Kui hoida valede hindadega objekte müügis, siis reageerib turg sellele vaikusega.
Tamm märkis, et kinnisvara puhul loeb siiski ennekõike asukoht, siis hind ning seejärel planeering.
Arendajal soovitab Tamm alustada õige asukoha leidmisest, seejärel tuleks kaaluda antud piirkonna nõudlust: kas vaja on suuremaid või väiksemaid kortereid. "Energiasäästlikkus, näiteks passiivmajad, annab suure eelise teiste, aegunud lahenduste ees. Eesti vajab uusi, energiasäästlikke kortermaju. Maksame liiga palju küttekuludeks, vee soojendamiseks, samas on uued lahendused energiat kokkuhoiuks ju olemas. Näiteks päikesepatareid annavad ka Eestis märgatava kokkuhoiu, millega saab kortermajale sooja vee," nentis ta.
Ehituse algfaasis on arendajad paindlikud, et tellija soovidele vastu tulla ja võimalusel algplaneeringut muuta. Tamm kinnitas, et pea iga ostja küsib kommunaalkulude kohta, ja seda esimese küsimusena. Arenduste puhul soovitakse kindlasti näha uudseid väiksema kuluga energiasäästlikke kortereid.
Tamme sõnul otsitakse hea asukohaga paljude lisaväärtusega kodu; oluline on rõdu, parkimise ja panipaiga olemasolu ning ka avatud köök on jätkuvalt soositud. "Kuna keskmine pind, mida ostetakse ei ole kuigi suur, siis avatus on märksõna. Viimane tagab korterile piisava valguse ning annab tunde, et siin on palju ruumi. Kliendi maitse liigub seinast seina, sellepärast tuleb öelda, et uut arendust planeerides võiks olla mõlemaid variante, nii avatud kui eraldi kööke," rääkis ta.
Seotud lood
Kallinev energia on pannud majaomanikke üha rohkem vaatama ülimalt säästlike maasoojuspumpade poole, seda nii uusehitiste puhul kui ka olemasolevate küttelahenduste uuendamisel. Aga missugust maasoojuspumpa valida?
Enimloetud
1
Juht: ajatatud maksuvõlg on ka üks võimalik viis parandada ettevõtte likviidsust, isegi kui see on kallis viis
2
Eesmärk on saada Euroopa juhtivaks jätkusuutliku ja multimodaalse taristu rajajaks ning hooldajaks
3
Lepingu maksumus on korralik!
Viimased uudised
Juht: ajatatud maksuvõlg on ka üks võimalik viis parandada ettevõtte likviidsust, isegi kui see on kallis viis
Ekspert: Eesti teedel on Rootsi tasemele langemiseks veel palju ruumi
Hetkel kuum
Ehitus5ECO juhatuse liige Priit Õunpuu: vastavalt lepingule suhtleb ajakirjandusega RKAS
Lepingu maksumus on korralik!
Eesmärk on saada Euroopa juhtivaks jätkusuutliku ja multimodaalse taristu rajajaks ning hooldajaks
Tagasi Ehitusuudised esilehele