• 05.11.10, 16:08
Tähelepanu! Artikkel on enam kui 5 aastat vana ning kuulub väljaande digitaalsesse arhiivi. Väljaanne ei uuenda ega kaasajasta arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik kaasaegsete allikatega tutvumine

Uus betoon parandab end ise

Peatselt võib kasutusse jõuda biobetoon, mil on võime end lupja tekitavate bakterite abil ise parandada, kirjutatakse äsja ilmunud ajakirja "Imeline Teadus" esmanumbris.
Betoon on kõige enam kasutatav ehitusmaterjal maailmas, kuid sellel on kalduvus lõheneda ja praguneda. Selle probleemi on Hollandi Delfti Tehnikaülikooli teadlased enda arvates lahendanud väga lihtsa abinõuga. Teadlased segasid betooni katseportsjonisse baktereid ja testisid seda nn biobetooni laboris. Bakterid valiti selle järgi, et nad toodaks lupja, mis on suurepärane betooniprao täiteaine.
Laboris tekitasid teadlased biobetooni sisse praod ja nägid, kuidas niiskus, mis nüüd betooni sisse tungima hakkas, äratas bakterid, kes hakkasid lupja tootma. Betoonisegusse olid teadlased bakterite jaoks seganud ka toitaineid, näiteks pärmiekstrakti, et bakteritel oleks töö tegemise ajal millestki toituda.
Kui betooni sisse tekivad praod, pääsevad vesi ja õhuniiskus rauast ja terasest armatuurini ja need hakkavad roostetama. Igal aastal kulutatakse sildade, ehitiste jms parandamiseks ja hooldamiseks miljardeid krooni, kuid nüüd ei ole abi vaja enam kaua oodata.

Seotud lood

  • ST
Sisuturundus
  • 27.09.24, 17:33
Teadmistepõhise ehituse konverents toimub 8. oktoobril Tallinnas
Tallinna Tehnikaülikool, Kliimaministeerium, EKVÜ ja EEL korraldavad järjekorras 11. Teadmistepõhise ehituse konverentsi. Konverentsi peaesinejad, Eero Lunden ja Miimu Airaksinen Soomest, lahkavad ehitussektori vastutuse teemat kliimamuutustega toime tulekul arhitekti ja kinnisvaraarendaja vaatest.

Hetkel kuum

Liitu uudiskirjaga

Telli uudiskiri ning saad oma postkasti päeva olulisemad uudised.

Tagasi Ehitusuudised esilehele