Energiaaudiitor Janar Eelmaa rääkis, et suurim viga, mida tellija ehitustöid planeerides teeb, on ehitaja valimine enne järelevalve tegija valimist.
„Siin on oht, et tellijal tuleb leppida ehitajate poolt pakutud tingimustega ja nende poolt valitud materjalidega, ning kui need on lepingus fikseeritud, pole järelevalvel suurt midagi teha. Olen näinud lepinguid, kui tellijal on 14 kohustust, ent ehitajal ainult üks,“ tõi ta näite ning rõhutas, et esimesel kohal peaks suuremaid ehitustöid ette võttes olema ikkagi järelevalve palkamine.
Järelevalve abistab tellijat hanke aluste paikapanekul ja ehituslepingu sõlmimisel. Järelevalveteenuse maksumus on enamasti 1-15% objekti maksumusest, ent pisiobjektidel võib see olla suurem.
Artikkel jätkub pärast reklaami
"Välistada tuleb kõik maksuvõlgadega firmad. Lepingus on oluline fikseerida töö kvaliteet – mis standarditele ja tuleohutusnõuetele need peavad vastama, milliseid materjale kasutatakse jms. Tööprotsessi käigus teeme pistelisi visiite objektile, aga korteriühistute puhul käime korteriomanike soovil ka nende korterites toimunud töid kontrollimas,“ kirjeldas Eelmaa, kelle klientidest suur osa ongi korteriühistud.
Seotud lood
KÜ Tammsaare 113 juhatuse esimees Aivo Kärbo soovitab küttesüsteemi rekonstrueerimiseks ehitajat valides olla väga põhjalik nii pakkumisi küsides kui neid hiljem läbi vaadates.
Kevadel hooldame niidukeid ja õlitame terrasse, aga puitfassaadi hooldamine ei tule sageli mõttessegi ning ega see polegi iga-aastane töö. Ent kui fassaadihooldus jääb pikalt tegemata, võib peagi ees oodata voodrilaudade vahetus, mis on suur ja kulukas ettevõtmine ka siis, kui otsustad seda oma jõududega teha.