ASi Facio Ehitus juht Riho Kalve selgitas, et riigihangete lõpetamise taga ei pruugi olla alapakkumised, vaid projekteerimisvead, mille parandamisega seotud kulutusteks tellijal raha pole.
Riigihangete lõpetamise puhul ei pea Kalve määravaimaks argumendiks seda, et languse faasis on tehtud pakkumised alla omahinna ja hiljem on ehitushinnad tõusnud. "Kui tellija teeb kümne aasta jooksul esimest korda suurt asja, siis ta ei saa olla professionaal. Kindlasti tekib tema tegevuses vigu ja ega ehitaja ei ole ka jumal, et ta kõik need asjad läbi hammustab. Ehituse käigus tulevad need vead välja ja kui on mingi asi valesti projekteeritud, siis paratamatult tuleb töö käigus viga parandada," arutles ta.
"Kui parandamine nõuab rohkem raha, kui tellijal eurofondist antud on, siis paratamatult pole tal seda kuskilt võtta. See ongi põhjus, miks teatud lepingud on pooleli jäänud ja lõpetatud," kinnitas Kalve ja lisas, et eriti tuleb see esile vanade hoonete puhul.
Ta toob näite Kuressaare Ristiku lasteaia ehitusest, mille Facio Ehitus lõpetas ning kus praegu jätkab Koger & Partnerid. "Kui projekti järgi oli mõeldud see lasteaed rekonstrueerida, siis esimese etapi juures tuli välja, et hoone on nii kehvas olukorras – seal ei olnud vundamentigi all –, et tuli hoopis maha lammutada. Siis tuligi leping katkestada," rääkis Kalve.
Seotud lood
Eesti Ehitusettevõtjate Liidu (EEEL) juhatus arvas liikmeskonnast välja Facio Ehituse, praeguse nimega AS Räga, ehitustööde riigihangetel aset leidnud käitumise tõttu, teatas EEEL.
Eesti üks tuntumaid ehitusettevõtjaid Andres Koger lasi oma firma viimasesse aruandesse kirjutada, et riigihangetel hakkab lõhkema kahjumlik mull. See on vist käes – lepingud katkevad ja ehitused jäävad pooleli.
Ehitusettevõtja Andres Kogeri tunnistas, et enam pole võimalik täita alla omahinna võidetud hankelepinguid. Raskustes hanked on toonud kaasa võlavaidlusi ja leppetrahvi.
Äripäeva tänane kaanelugu räägib Eesti ehitusettevõtjate vahel lahvatanud tülist, mis sai alguse Andres Kogeri hiljutisest avameelsushoost. Äripäeva arvates on tüli kasulik – see lööb õhu klaariks ning aitab tulevikus vigu vältida.
Kui eramajade omanikud on üsna teadlikud puuraukudega maakütte eeliste suhtes, siis kortermajade elanike ning ühistuliikmete seas võib veel kohata kahtlevat seisukohta.