• 27.08.10, 15:07
Tähelepanu! Artikkel on enam kui 5 aastat vana ning kuulub väljaande digitaalsesse arhiivi. Väljaanne ei uuenda ega kaasajasta arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik kaasaegsete allikatega tutvumine

Ehitustegevus tuleb täpselt dokumenteerida

KL Consult Õigusbüroo OÜ juhataja Meelis Leis soovitab töövõtjail ehitustegevuse käigus tähelepanelikult jälgida kohustatud isiku maksedistsipliini ning võtta aega dokumenteerimiseks.
„Kindel raha avalikust sektorist meelitab hangetele ehitusettevõtteid, kes võitmiseks võimalikult madalat hinda näitavad. See aga omakorda tähendab, et kasumi huvi säilitamiseks on üldjuhul ehitusahelasse sisse programmeeritud kellegi (valdavalt alltöövõtja) tõsine kahjum, kellegi planeeritud pankrot, ehitustegevuses sisuliselt rollita variisik,“ kirjeldab probleemide tekkimise käiku Leis.
Allhankelepinguid sõlmides ei avaldata sageli ühe või teise töölõigu peale kavandatud summat, põhjendades seda ärisaladusega, märkis Leis. Nii toimetavad alltöövõtjad sageli teadmatuses, kas pärast töö tegemist tegelikult raha saab või mitte.
Leisi sõnul on viimasel ajal on mitmed kliendid avaldanud, et tuleb palgata jurist , kes lepingulisse suhtesse mineku eel teeks põhjaliku taustauuringu ning potentsiaalse lepingupartneri maksevõime analüüsi.
„Paraku ei välista põhjalik taustauuring raha maksma kohustatud isiku libastumist äritegevuses, sest kõiki tehinguid pole võimalik teada ega riske prognoosida. Lepingut ja ühtlasi raha pakkuval isikul on aga vaevaliselt masust kosuvas ühiskonnas suur jõud ja mõju, mistõttu ollakse sageli nõus nn pea ees vette hüppama,“ märkis ta.
Leis soovitab töövõtjail ehitustegevuse käigus tähelepanelikult jälgida kohustatud isiku maksedistsipliini ning hinnata, kas esile toodud pretensioonid ehitustöö osas on otsitud veiderdamine aja võitmiseks või adekvaatsed ja põhjendatud.
„Kõige tähtsam on jätta oma ehitustegevusest maha dokumentaalne jälg, soovitavalt lepingupartneri esindaja allkirjaga. Siis on vajadusel võimalik objektiivselt ühte või teist asjaolu tõendada. Praktikas on see paraku üks tõsisemaid probleeme, et ei viitsita oma samme dokumenteerida. Dokumenteerimiseks tuleb aega võtta ja see heaks tavaks muuta,“ rõhutas Leis, kes usub, et kui ehitusettevõtted saaksid erasektoris enam rakendust, võiks prognoosida olukorra paranemist.

Seotud lood

  • ST
Sisuturundus
  • 03.02.25, 09:41
Kas tööstusel on valikut?
Kui räägitakse tööstuse energiavajadusest, energiajulgeolekust või toidujulgeolekust, siis tundub, et räägitaks vaid gaasist, CNG-st või äärmisel juhul LPG-st. See on nii ilmselge valik, et tavaliselt ei vaevuta millelegi muule mõtlemagi.

Hetkel kuum

Liitu uudiskirjaga

Telli uudiskiri ning saad oma postkasti päeva olulisemad uudised.

Tagasi Ehitusuudised esilehele