Facio Ehituse juht Toomas Tromp ütles, et madalaim hind, mille esitab kvalifitseeritud pakkuja, on kindlasti ja vaieldamatult kõige õiglasem kriteerium ja otstarbekaim ka riigi raha kasutamise seisukohalt.
„Ükski teine kriteerium, sealhulgas mitmed kavalad valemid, ei ole nii selge ja objektiivne, kuigi mõned kriitikud seda väidavad,“ märkis ta.
Tema väitel on probleemi alapakkumistest ja sellega kaasnevatest negatiivsetest ilmingutest ehitusprotsessis , mis täna vaieldamatult eksisteerib, tinginud ehitusturu järsk langus, kus ehitusettevõtjatele töö saamine on elu ja surma küsimus, mitte lihtsal osalemine järjekordselt hankekonkursil.
Tromp ütles, et ei soovitaks täna hetkeolude sunnil kiirustada muutma riigihangete seadust. Ehitusturu taastumise faasis võivad hetkeemotsioonidel põhinevad muudatused valusalt kätte maksta. Tellijad saaksid täna ise olukord leevenda ehitushanke põhjaliku ettevalmistuse kaudu.
„Kui ikka hankedokumentides on kõik vajalikud tööd põhjalikult kirjeldatud ja nende mahud täpselt välja toodud, siis saab tellija alati ilmse alapakkuja hankelt kõrvalda. Need võimalused on tänases seaduses kõik ilusasti kirjas, paraku takerdub rakendamine pahatihti tellijapoolse ettevalmistustöö nõrkuse taha, mis tihti väljendub hankedokumentide pealiskaudsuses ja vastuolulisuses. Siit ka siis vaidlustused ja hangete venimine,“ väitis ta.
Seotud lood
Nordeconi juhatuse esimees Jaano Vink ütles, et tema arvates on kehtiv riigihangete seadus põhimõtteliselt õige ning õiglane.
Facio Ehitus asutas eelmisel aastal tütarfirma Karsti Kodu, mis võttis üle ettevõtte ühe omaniku Kaido Savlejevi firmale Fine Kinnisvara kuulunud ja raskustesse sattunud arendusprojekti.
NCC tegevjuht Toomas Aak ütles, et riigihangetel võidab odavaim hind, mitte soodsaim hind.
Facio Ehituse juhatuse liige Riho Kalve ütles, et neil on plaanis veel töötajate palkasid kärpida, ennekõike kulude kokkuhoiu eesmärgil.
Kui ettevõte sünnib soovist teha midagi sisukat ja põnevat, ei pruugi esialgu ollagi suurt strateegiat ja visiooni. Ent kui sellele lisandub aastatepikkune sihikindlus, oskus õigeid otsuseid teha ja kirg valdkonna vastu, võib sellest kasvada midagi suurt. Just nii on läinud ettevõttega Optimus Systems, mis alustas 20 aastat tagasi viieliikmelise meeskonnana ning on nüüdseks kasvanud Eesti turvavaldkonna liidriks.