Ober-Haus:  kinnisvaraturu põhi tuleb väga lameda põhjaga U-kujuline

Ober-Haus Kinnisvara tegevjuht Tarmo Kase kirjutab, et maailma kogemusele toetudes võib ainuüksi turu stabiliseerumise perioodi mõõta aastatega, kuigi Eesti kasuks räägib väiksus ja paindlikkus.

Ober–Hausi Kinnisvara hinnangul peaks kõigepealt kinnisvara hinnalangus peatuma, saabuma hindade stabiilsus vähemalt aastaks ja alles siis võiksime hakata unistama uuest hinnatõusust.

Hinnalanguse peatumine eeldab üldist laenukoormuse, tööpuuduse ja nö laovaru vähenemist ning halbade laenudega seotud kinnisvara sundmüükide arvu langust.

Tänaseni on enamik Eesti kinnisvaraturust huvitatud investoreid äraootaval seisukohal, kuna hetkel ei ole reaalselt näha uue majanduskasvu allikat.

Kinnisvaraturg ei pööra tõusule enne, kui senine ohjeldamatul laenurahal ja sisenõudlusel baseerunud Eesti majandus on muutunud ekspordipõhiseks ja tõusnud tootlikus. Kinnisvaraturg on oma olemuselt siiski lokaalne ja turgu teevad kohalikud, kelle ostujõud sõltub kohalikust majandusest ja laenuvõimest.

Kinnisvaraturgu ei mõjuta täna argumendid stiilis ``meil on X ruutmeetrit vähem elamispinda võrreldes Lääne–Euroopaga`` või ``indeks x tõusis``.

Ober–Hausi Kinnisvara hinnangul peaks olukord Eesti kinnisvaraturul 2010. aasta teisel poolel leevenema tänu Põhjamaades taastuvale majanduskasvule, oluliselt leebematele laenutingimustele ning vähenevale pakkumisele eelkõige elamispindade turul. 

 

Osale arutelus

Ehitus­uudised.ee toetajad:

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi ehitusuudiseid sotsiaalmeedias:

RSS

Ehitus­uudised.ee toetajad:

Teabevara ehitus­spetsialistile

Valdkonna tööpakkumised

Ehituse erilehed