Tähelepanu! Artikkel on enam kui 5 aastat vana ning kuulub väljaande digitaalsesse arhiivi. Väljaanne ei uuenda ega kaasajasta arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik kaasaegsete allikatega tutvumine
1,5 mld kroonine jäätmejaama ehitus läheb prantslastele
Eesti Energia kuulutas Iru jäätmepõletusjaama rajamise edukaks pakkujaks Prantsuse ettevõtte Constructions Industrialles De La Mediterranee, ükski Eesti firma konkursi tingimustele ei kvalifitseerunud.
2012. aastaks valmivas koostootmisjaamas on plaanis aastas ära põletada kuni 220 000 tonni Eestis tekkivaid segajäätmeid.
Olemasoleva Iru elektrijaama kõrvale rajatav masspõletustehnoloogiaga jäätmepõletusjaam hakkab lisaks olmeprügile vastu võtma ka kergeid tööstusjäätmeid ja seni Põhja-Eestis probleeme tekitanud kliinilisi jäätmeid.
Edukaks osutunud pakkujaga sõlmitakse leping augustikuus. Projekti maksumus jääb riigihankes nimetatud eeldatava ehitusmaksumuse suurusjärku, milleks oli 1,5 miljardit krooni.
Jäätmepõletusjaama ehitustööd algavad 2009. aasta lõpus ning elektrit ja soojust hakkab uus jaam tootma 2012 aasta alguses. Uue jaama soojuse tootmise võimsus saab olema 50 MW ja elektri tootmise võimsus 17 MW ning hakkab täiendama olemasoleva Iru elektrijaama tootmisvõimsusi (648 MW soojust ja 190 MW elektrit).
Jäätmepõletusjaama rajamise hankel osales teise pakkujana Saksa päritolu Fisia Babcock Environment GmbH (FBE), kes tegi ühispakkumise koos Skanska EMV AS-iga.
Kallinev energia on pannud majaomanikke üha rohkem vaatama ülimalt säästlike maasoojuspumpade poole, seda nii uusehitiste puhul kui ka olemasolevate küttelahenduste uuendamisel. Aga missugust maasoojuspumpa valida?
Eesti Arhitektide Liidu president Aet Ader: sõltumatu ekspertiisi eesmärk on analüüsida eelmise projekteerija tehtud tööd, selle arhitektuuri – sh maastikuarhitektuur, sisearhitektuur ja hoone mahuline lahendus – kvaliteeti ja vastavust lõppkasutaja vajadustele ning lähteülesandele.