Mis saab tagatistest ja laenujääkidest siis, kui eesti krooni mingis ulatuses devalveeritakse, püstitab Grand Kinnisvara juht Marek Kerna küsimuse.
Eestis on laenu tagatiseks seatud kinnisvarale hüpoteegid Eesti kroonides, ent laenud antud peamiselt eurodes. „Oletame, et eesti kroon mingis ulatuses devalveeritakse, ent mis saab siis tagatistest ja laenujääkidest? Loogiline järeldus oleks, et tagatiste väärtused plahvatuslikult langeksid, kuid laenud jääks nominaalseteks,“ arutleb ta.
Kui devalveerumine oleks näiteks 30 protsendi ulatuses, kukuks miljonilise korteri väärtus 700 000 kroonile. „Vara väärtus langeks koheselt ning turul tekiks vaakum. Inimesed muutuvad vaesemaks ja järjest suuremaks kasvab lõhe vara tegeliku väärtuse ja laenu marginaali vahel,“ märgib Kerna.
„On arusaamatu, et hüpoteegid on kroonides, aga laenud eurodes. Igatahes on selge, et pangad devalveerimisest midagi ei kaotaks, sest kate on ju eurodes,“ nendib ta. „Olles ka üks valijatest, kes valimisrallit jälgib, tekib mul küsimus: kas seaduseandjal jätkub julgust valida kahe poole vahel: laenaja ehk valija ja pankade vahel?“
Seotud lood
Krooni devalveerimine viiks tuhanded Eesti pered finantskatastroofi äärele, kuna lõviosa laenudest on väljastatud eurodes ning sisuliselt tõuseks automaatselt kõikide eurolaenude igakuised tagasimaksed, kinnitab AS Pindi Kinnisvara juhatuse liige Peep Sooman.
Erinevatest looduskividest on teede, platside ja terrasside sillutamiseks murtud ja lõigatud kive ning plaate juba aastatuhandeid. Ka tänapäeval on see kõige keskkonnasõbralikum, vastupidavaim ja kaunim lahendus koduaias ja linnaruumis.