8. mai 2009

Toompark: turust saame rääkida vaid Tallinnas-Tartus-Pärnus

Paraku peame tunnistama, et kui me räägime kinnisvaraturust (rõhk sõnaosal "TURG"), siis saame rääkida Tallinnast-Tartust-Pärnust, vähem ka Narvast ja ehk mõnest linnast veel, ütles kinnisvaraspetsialist Tõnu Toompark.

Järgneb Toompargi mõtteavaldus:

Need linnad on nii suured, et teatava reservatsiooniga saame rääkida turu toimimisest. Väiksemates linnades ja asulates on kinnisvaraturg väga väikese tehingute arvuga ja läbipaistmatu.

Selleks, et teha statistika põhjal usaldusväärseid järeldusi saabki keskenduda nendele piirkondadele, mille kohta on piisav maht tehinguid ja hulk statistikat. See on põhjus, mis kõik kinnisvaraturu ülevaated, sh värske KV.EE Kinnisvaraturu ülevaade keskendub linnadele.

Maakondade suurema hinnalanguse jutule pigem noogutaks kaasa. Mure just selles ongi, et võrdlusbaasi on väga vähe.

Maakondade suurema hinnalanguse kinnituseks on ka asjaolu, et seal ka buumi ajal olnud madal tehingute arv on sageli pea nullini kukkunud ning kinnisvara likviidust praktiliselt puudub. Sellises olukorras on surve hindadele meeletu. Samas on hinnalangust raske mõõta, sest puudub adekvaatne võrdlusbaas.

Kokkuvõtlikult ütleksisn, et nõustun sellega, et maakondades ja väiksemates asulates on hinnalangus sageli veelgi suurem kui "suurlinnades", kuid kuna keegi seda hästi mõõta ei oska, siis sellest väga ei räägita.

 

Jaga lugu
Ehitusuudised.ee toetajad:
Teeli RemmelgEhitusvaldkonna juhtTel: 51 23 770
Sandra MalvikEhitus ja kinnisvara konverentside programmijuhtTel: 58 552 554
Helen PaapsiReklaamimüügi projektijuhtTel: 5880 7785
Hannes RummReklaamimüügi projektijuhtTel: 518 4688