• 16.03.09, 16:33
Tähelepanu! Artikkel on enam kui 5 aastat vana ning kuulub väljaande digitaalsesse arhiivi. Väljaanne ei uuenda ega kaasajasta arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik kaasaegsete allikatega tutvumine

Vabaduse silda valatakse 1000 kuupmeetrit betooni

Tartu kesklinnas Vabaduse silda ehitav OÜ Tilts alustab homme 30-40 tundi kestva betoonitööga - sillaplaadi valamiseks kulub 930 kuupmeetrit betooni.
„Suureks betoonivaluks oodati sobivat ilma paar nädalat. Sillaplaadi terasarmatuur valmis veebruari viimastel päevadel,“ ütles linnavalitsuse teedeteenistuse peaspetsialist Rein-Matti Laarmaa.
Sõltuvalt konstruktsiooni keerukusest betooni paigaldamise tehnoloogiliset nõudest tuleb sillal betooni vastu võtta 30-60 m3 tunnis, mis on võimalik saavutada ainult kahe betoonipumba paigaldamisega. Mõlemat pumpa hakkab teenindama 5-6 betooniveokit. On mõeldud ka reservseadmete hankimisele.
Kuna betoonivalamine peab toimuma pideva protsessina 30-40 tundi järjest, siis palub linnavalitsus ümbruskonna elanikelt mõistvat suhtumist.
Kui ilm töid soosib ja kõik plaanipäraselt kulgeb peaks Laarmaa sõnade kohaselt betoonivalu lõppema kolmapäeva hommikupoolikul.
Sillaplaadi sisse paigaldatakse andurid betooni kivistumistemperatuuri jälgimiseks. Betooni kivistumise perioodi, mis on umbes 28 päeva, saab kasutada pingetrosside paigaldamiseks sillaplaadi sisse eelnevalt paigaldatud hülssidesse. Peale betooni kivistumist betoneeritakse kinni pingetrosside ankrud, lõpetatakse kaldasambad, paigaldatakse paisumisvuugid ja üleminekuplaadid.
Peale betooni lõplikku kivistumist hakatakse sillaplaati vantidega sillakaare külge kinnitama. Projekti järgi koosneb silla konstruktsioon eelpingestatud raudbetoon sillaplaadist, mis toetub kaldasammastele ja on 4 vandi abil ühendatud silda kandva kaarega.
Vabaduse silla valmimistähtaeg on käesoleva aasta 30. juuli. Seoses silla valmimistähtaja edasilükkumisega muutis linnavalitsus viimasel istungil ehitajaga sõlmitud töövõtulepingut, millega vähendati silla maksumust 3,5 miljoni krooni võrra ning pikendati garantiiaega kahelt viiele aastale.

Seotud lood

  • ST
Sisuturundus
  • 01.10.24, 12:03
Ehitusfirma Rand & Tuulberg kestlikkuse juht August Kompus: ärme tekita rohepaanikat, vaid räägime kaasa
2025. aasta esimesel poolel võetakse Eestis vastu kliimakindla majanduse seadus ehk kliimaseadus, mis hakkab tulevikus otseselt mõjutama ka ehitusturgu. „Peame mõistma, et maailm muutub, ehitusturg muutub, kliimaseadus tuleb ning praegu on viimane aeg selles protsessis kaasa rääkida,” ütleb ehitusfirma Rand & Tuulberg jätkusuutliku ettevõtluse ehk kestlikkuse juht August Kompus.

Viimased uudised

Uudised
  • 09.10.24, 10:54
Merko ehitatav Hampton by Hiltoni hotell esitleb tube
Uudised
  • 09.10.24, 10:01
Kes on suuremad maksuvõlglased ehitusmaterjalide tootjate seas?
Juht: ajatatud maksuvõlg on ka üks võimalik viis parandada ettevõtte likviidsust, isegi kui see on kallis viis
Uudised
  • 09.10.24, 09:36
Tallinna Ehitustrust alustab Telliskivi linnakus 2 hoone rekonstrueerimisega
Uudised
  • 08.10.24, 19:00
Taristuehituse dilemma: teedeehitus kuivab, teised ei kurda
Ekspert: Eesti teedel on Rootsi tasemele langemiseks veel palju ruumi
Ajakiri
  • 08.10.24, 16:00
Ehitaja ajakiri oktoober 2024
Uudised
  • 08.10.24, 11:57
Vaata, milliseks kujuneb Krulli kvartal

Hetkel kuum

Liitu uudiskirjaga

Telli uudiskiri ning saad oma postkasti päeva olulisemad uudised.

Tagasi Ehitusuudised esilehele