Üle 10 aasta väldanud Sillamäe radioaktiivsete jäätmete hoidla saneerimine on lõppemas. Eesti riigi, Põhjamaade ja Euroopa Liidu ühispingutusena on keskkonnakaitseliselt ohutustatud ja korda tehtud nende ühiseks mureks olnud Ida-Euroopa uraaniobjekt.
„Sillamäe uraanijääkide hoidlaga seonduvate keskkonnaprobleemide lahendamine on oluline mitte üksnes Eestile vaid kõigile Läänemeremaadele,“ ütles AS-i ÖkoSil juhataja Tõnis Kaasik. „Sillamäe uraaniobjekt on olnud üheks Euroopa Liidu regionaalseks pilootprojektiks. Selle lahendamiseks loodud ning paljusid osapooli kaasanud unikaalne finantseerimisskeem on olnud hea koostöö näiteks kõigile teistele,“ lisas Kaasik.
Sillamäe uraaniobjekti põhitööde lõpetamise puhuks – kokkuvõtete tegemiseks ja edasise kavandamiseks – toimub 28.-29. oktoobrini Jõhvis, Jõhvi Konterdimajas EV Keskkonnaministeeriumi ja AS-i ÖkoSil korraldusel rahvusvaheline konverents „Minevikust tulevikku – tagasivaade Sillamäe radioaktiivsete jäätmete hoidla saneerimisprojektile ja ülevaade tuumaenergia kasutamise võimalustest“.
28. oktoobril toimub konverentsi osalistele ka väljasõit Sillamäele – tutvuma ligi 10 aasta jooksul tehtuga.
„Kuid tuumaohutuse küsimused ei kao Eestis päevakorrast pärast Sillamäe objekti ohutustamist – seepärast on konverentsi teine päev pühendatud tuumaenergia ja tuumaohutuse täna aktuaalsetele külgedele nii Eesti kontekstis kui laiemalt,“ sõnas Tõnis Kaasik.
Konverentsile oodatakse Sillamäe projektiga seotud eksperte ja organisatsioone ning sarnaste keskkonnaprobleemide lahendajaid mujalt Euroopast, samuti Eesti kiirgusohutuse ja energeetikasektori otsustajaid ja suunajaid.