28. september 2008

Kuidas praeguses situatsioonis leida uusarendusele finantseerimist?

Mart SaaRotermann Eesti tegevjuht

Hetkel on see kindlasti keeruline teema. Ilma kogemusteta ja ajaloota arendajatel on raha saada väga keeruline, et mitte öelda praktiliselt võimatu.

Kui algtingimused krediidiasutuse jaoks täidetud, siis üldistatuna võib öelda, et eelduseks on minimaalselt 50-60% üüri eellepingute olemasolu, mis näitab nendest tuleneva rahavoo. Omafinantseering nõue on ca 30% .

Väga tähtsaks peavad krediidiasutused arendaja ajalugu ja finantsilist võimekust, arenduse ehituse käigus peaks saadama täis ca 80% pindadest, et saada lõpuni finantseering avatuks, väga tähtsaks on objekti asukoht ja projekti iseloom.

Krediidiasutuste huvi on näha arendajas võimekust viia projekti igal juhul lõpule  ja seda ka siis, kui osad eelkokkulepped ära jäävad- selle võrra peaks arendaja suutma ise omafinantseeringut tõsta.

Samuti on omaette väärtuseks tõusnud üürnike ajalugu ja olemus, et näha, kuidas on tagatud üürimaksete laekumise kindlus. Intressi määr sõltub igast arendajast ja projektist juba konkreetselt, kuid on mitte alla 1,5%+ euribor, pigem 1,5-2,5% +euribor.Paljud pangad on tänaseks enda kinnisvara osakaalu soovi portfellis ammendanud või siis teevad kinnisvara arendusprojektide finantseerimist valikuliselt.

Jaga lugu
Ehitusuudised.ee toetajad:
Teeli RemmelgEhitusvaldkonna juhtTel: 51 23 770
Sandra MalvikEhitus ja kinnisvara konverentside programmijuhtTel: 58 552 554
Helen PaapsiReklaamimüügi projektijuhtTel: 5880 7785
Hannes RummReklaamimüügi projektijuhtTel: 518 4688