Koduvahetaja peaks vältima müüki pandud
korteri või maja väljaüürimisest, sest muidu tuleb tal maksta müügi järel
tulumaksu nii müügisummalt endalt kui ka üüritulult.
Maksude osakonna juhataja Aule Kindsigo selgitas aripaev.ee-le: „Seadus ütleb, et inimene on tulumaksust vabastatud juhul, kui kinnisvara oli vahetult enne müüki tema eluase. Oleks soovitatav, et enne müüki oma eluaset välja ei üüritaks.“
See tähendab, et müüki pandud korterit ega maja pole näiteks kahele-kolmele aastale venival müügiperioodil välja üüritud. Samas on üsna levinud, et koduvahetajad on end juba kuid ja isegi rohkem kui poole aasta eest uude elupaika sisse seadnud. Ruutmeetrite järgi jaotatavaid kommunaalkulusid tuleb neil sageli maksta mõlema eluaseme eest.
Kindsigo nentis: „Samas võivad küttekulud olla argument, aga siis tekib paar tudengit üürile võtnud korteriomanikul tulumaksukohustus. Üüritulu tuleb järgmise aasta deklaratsiooni kirja panna.“
Artikkel jätkub pärast reklaami
Aripaev.ee küsis kommentaari ka levinud arvamusele, et tulumaksust pääsemiseks tuleb loovutatavas kodus elada vähemalt aasta.
Maksu- ja tolliameti otseste maksude talituse juhataja Evelyn Liivamägi ütles: „Et järgmine eluase poleks tulumaksu võrra kehvem, pole seal mingit määratlust, kui kaua peab korteris või majas sees elama. Eluaset võib vahetada ka mitu korda aastas ilma, et kodu müügist saadud summalt tuleks tulumaksu maksta.“
Suvilate müügi puhul kehtib samas kaheaastane piirang. Kui müüa suvila enne kahe aasta möödumist, tuleb saadud summalt maksta tulumaksu.
Seotud lood
Kevadel hooldame niidukeid ja õlitame terrasse, aga puitfassaadi hooldamine ei tule sageli mõttessegi ning ega see polegi iga-aastane töö. Ent kui fassaadihooldus jääb pikalt tegemata, võib peagi ees oodata voodrilaudade vahetus, mis on suur ja kulukas ettevõtmine ka siis, kui otsustad seda oma jõududega teha.