Pangad jälgivad valvsalt arendajate maksegraafikuid

Pangad on muutunud probleemsete kodulaenude
suhtes eriti valvsaks ning on valmis muutma laenutingimusi nii makseraskustes
eraisikute kui ka arendajate jaoks, et oma riske maandada.

"Meil ei ole veel hirmu, aga teeme mõne arendajaga juba koostööd, et nende laenu paremini planeerida ja sellega oma riske vähendada," sõnas Hansapanga ettevõtete panganduse kinnisvaraosakonna juht Gren Noormets. Ta tõi näite, kus arendajalt küsitakse laenusumma tagasi planeeritust kiiremini.

"Kui oleme arendajaga kokku leppinud, et võtame temalt iga müüdud ruutmeetri eest laenu katteks tagasi poole müügisummast, võime müügiprobleemide puhul suurendada nõutavat summat 50 protsendilt 75 protsendini," rääkis Noormets. Samas toonitas ta, et laenu katteks nõutav summa jääb siiski alla müügihinna.

"Niimoodi saame oma laenu lihtsalt kiiremini tagasi," selgitas Noormets.

Eraisikutele on Hansapank makseraskuste ilmnemisel valmis vastu tulema kas maksepuhkuse või makseperioodi pikendamisega.
"Õnneks ei ole me välja andnud 60aastaseid laene ja saame häda korral laenutähtaegu venitada," ütles Hansapanga eluaseme finantseerimise osakonna juht Agnes Makk.

Sampo Panga juht Aivar Rehe tõi välja ka selle, et kui varem jälgiti tähtajaks tasumata laene rahulikumalt, siis nüüd reageeritakse võimalikult kiiresti. "Viimase poole aasta jooksul on pankades mõistetud, et tuleb väga kiiresti võlgnikega ühendust võtta ja neile sobivaid lahendusi otsida," nentis Rehe.

"Kui ilmneb, et laenusumma käib kliendile üle jõu, soovitame ka eluaseme vahetamist väiksema vastu," selgitas Makk.

Osale arutelus

Ehitus­uudised.ee toetajad:

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi ehitusuudiseid sotsiaalmeedias:

RSS

Ehitus­uudised.ee toetajad:

Teabevara ehitus­spetsialistile

Valdkonna tööpakkumised

Ehituse erilehed