GILD Bankersi kinnisvarafondi EEREIT
ekspertid leiavad, et büroopindade üüriturul pole hinnalanguseks põhjust, kuna
nõudlus on kõrge.
Kinnisvarafondi EEREIT juhatuse esimees Urmas Laur arvab, et hetkeolukorras on märkimisväärne nappus kvaliteetsetest büroopindadest, kus on tagatud kaasaegsed tehnosüsteemid ja hea parkimisvõimalus.
„Turul on olemas suur potentsiaal, et just olemasolevad üürnikud koliksid kvaliteetsematele pindadele. Üürihinnad on nii kesklinna kui äärelinna osas tõusnud aastaga ca 20%. Üürihindade langemine pole kuigi tõenäoline seni, kui ei lange ehitus- ja maahinnad,“ kommenteeris Laur.
Teise trendina tõi Laus välja selle, et paljud äripindade projektid ei jõua arendusfaasi. Büroopindade turul on spekulatiivse arenduse osa väike, kuna pangad on laenude väljastamisel äärmiselt konservatiivsed. Nõutavad on siduvad lepingud potentsiaalsete üürnikega. „Potentsiaalne pakkumine on ikkagi potentsiaalne tulu. Tänasest madalam üürihind ei taga arendajatele piisavat investeeringu tootlust, et alustada arendus- või ehitustegevust,“ märkis Laur.
GILD Bankersi hinnangul on lisaks Eesti kinnisvaraturul veel väga vähe büroopindu. Kui siin ning Riias ja Vilniuses on iga elaniku kohta vähem kui üks ruutmeeter kontoripinda, siis Põhjamaades on seda vähemalt 6 ruutmeetrit.
Seotud lood
Maja ehitamisel mõeldakse algusfaasis pigem vundamendi, katuse ja küttelahenduse peale ning sisustust hakatakse reeglina planeerima siis, kui parkett on paigaldatud ja seinad värvitud. Tegelikult kõlab nagu katastroofi valem, sest köök ei ole lihtsalt mööbel ja selle esimesi samme peab kindlasti kavandama juba ehitusjärgus. Miks? Majaehitaja Madis selgitab kohe välja.