Viimaks hakkab Eesti kinnisvaraturg alluma
üldistele majandusreeglitele - imesid enam ei juhtu ning hulljulged lõpetavad
rüütliks löömise asemel korraliku kahjumiga.
Ajalehearhiivides tuhlates selgub, et kinnisvarakriise on taga aetud juba 10 aastat. Ometi on teadlikult välditud kriisi defineerimist. Ka siin pole seda mõtet tegema hakata, küll aga tasub veidi vaadelda, mis siis turul täpsemalt toimumas on, kirjutas Äripäeva arvamusküljel Pindi Kinnisvara juhatuse esimees Peep Sooman.
Kinnisvaraturul on rasked ajad. "Esiteks: intressid on tõusnud. Kunagisest 2protsendisest Euriborist on saanud ligi 4,7," ütleb Sooman, et tarbijate ostujõud on seeläbi langenud ligi 30 protsenti. Praegu 30aastase tagasimaksegraafikuga miljon krooni laenates on kuumakse 5500 krooni. Paar aastat tagasi oleks sama kuumaksega saanud teenindada ligi 1,4 miljoni kroonist laenu.
Eesti kinnis-varaturg on selleks korraks põhjas ära käinud ja taktikepp on ostja kätte nihkunud. Teiseksarvab Sooman, etpangad tulid tagasi mõistusele. "Üks tuntud kommertspank andis vahepeal kolmandiku laenudest välja reegleid eirates," märgib ta, et tolleaegsed tegelikult laenukõlbmatud inimesed kvalifitseeruksid ilmselt alles praegu. Ehk karmi konkurentsi tingimustes vähendati müüginumbrite edendamise nimel jätkusuutlikku järelkasvu.
Kolmandaks märgib Sooman, etalatootmine on asendunud ületootmisega. "Just objektide vähesus oli kurjajuur, mis turule õhu sisse puhus. Inimesed läksid sõgedaks, võtsid täpselt nii palju laenu, kui pangad neile parasjagu võimaldasid. Nad arvasid kindlalt teadvat, et kui kohe endale uut vara ei soetata, jäädakse tulevase hinnatõusu ja objektide vähesuse tõttu aastakümneiks vinduma vanasse kopitanud paneelmaja korterisse, samal ajal kui sõbrad ja sugulased uutes ridamajaboksides grilliõhtuid korraldavad."
"Eesti kinnisvaraturg on selleks korraks põhjas ära käinud," selgitab Sooman,"Müüjate jaoks on muinasjutt läbi." Nende diktaat on lõppenud. Turul on algamas on uus ajastu, taktikepp on ostjate kätte nihkunud.
Enimloetud
2
Lepingu maksumus on korralik!
3
Eesmärk on saada Euroopa juhtivaks jätkusuutliku ja multimodaalse taristu rajajaks ning hooldajaks
Viimased uudised
Juht: ajatatud maksuvõlg on ka üks võimalik viis parandada ettevõtte likviidsust, isegi kui see on kallis viis
Ekspert: Eesti teedel on Rootsi tasemele langemiseks veel palju ruumi
Hetkel kuum
Ehitus5ECO juhatuse liige Priit Õunpuu: vastavalt lepingule suhtleb ajakirjandusega RKAS
Lepingu maksumus on korralik!
Tagasi Ehitusuudised esilehele