Autorid: Äripäeva eriprojektide ja sisuturunduse üksus, Kadri Penjam • 29. märts 2019

Uus-Veerenni asum – terviklahendus teadlikule koduotsijale

Juba selle aasta lõpus valmivad Uus-Veerenni asumis esimesed 12 kortermaja, mis ootavad elanikke nautima tervikliku täislahendusega elukeskkonda. Ühtpidi linnasüdames, samas omaetteolemist hindav – justkui polekski naabrid ja linnamelu siinsamas lähedal.

Hoonete moodsa, samas klassikalisse keskkonda hästi sulanduva arhitektuuri on välja töötanud Tarbe arhitektide meeskond. Ühendades traditsiooni, konteksti ja kaasaegset arhitektuuri on loodud asum, mis jääb kaunistama ja täiendama vana Veerenni asumit pikkade dekaadide vältel.

Uus-Veerenni asum on moevooludest sõltumatu, kuid kaasaegne elukeskkond

Arendusprojekti arhitekti Johann Aksel Tarbe kinnitusel iseloomustab Uus-Veerenni asumi hooneid läbimõeldud, kohaspetsiifikale vastav ning tulevasele elanikule mõeldud, ajas vastupidav arhitektuur. Kui arhitektid on soovinud rajada moevooludest sõltumatut, kuid kaasaegset elukeskkonda, kombineerinud traditsioonilist viilkatusega hoonetüüpi ja tänapäevaseid kujundusvõtteid, siis hoonete ehitamisel on kasutatud väärikaid materjale – tellist, klaasi, terast –, mis on lihtsalt hooldatavad ning kaunid ka 50 aasta pärast.

Turvaline, helikindel ja vastupidav

Merko Ehitus Eesti AS projektijuht Henri Ärmus kinnitab, et Uus-Veerenni elamukvartali juures on peetud oluliseks läbimõeldud ehituslahendusi ja arenduse visiooni – parandada elanike elukvaliteeti – toetavaid ehitusmaterjale.

Korterelamu puhul on selleks lisaks energiatõhususele ja mugavusele ka privaatsusvajadus – et inimesed saaksid elada üksteist segamata ning taamal ei häiriks ka hoone haldustegevusega seotud müra. Ehitusmaterjalide valikul on olnud eelduseks, et täidetud saaksid korterite vahelistele seintele esitatavad kõrgemad heliisolatsiooni nõuded – et heli ei kanduks ühest ruumist teise ventilatsioonisüsteemide, põrandate, lagede ega muude konstruktsioonide liitumiskohtade kaudu.

Henri Ärmus, Merko Ehitus Eesti AS projektijuht
Olles kasutanud bauroc kergplokke ehitustegevuses juba aastaid, on hea tõdeda, et tegemist on kvaliteettoodetega.

„Hoonetes on kasutatud nii tubade mittekandvate vaheseinte puhul kui ka tehnoloogiaseadmete toimimisega seotud šahtide juures müra summutavaid bauroc ACOUSTIC 150 mm ja 100 mm kergplokke. Need sobivad kasutamiseks mitmekihilistes seinakonstruktsioonides, samuti elu- ja tööruumide vaheliste seinte ehitamiseks ning on hea lahendus müratekitavatesse seadmeruumidesse,“ selgitab Henri Ärmus.

Lisaks on hoonete ehituse juures kasutatud bauroc CLASSIC 200 mm kergplokki, mis on klassikaline universaalne ehitusplokk ning võib öelda, et seda võib kasutada nii hoone kandvate kui ka mittekandvate, samuti nii sise- kui ka välisseinte puhul. „Siinkohal tooksin välja kindlasti tuleohutuse – oluline aspekt näiteks lifti-, toru-, kaablišahtide juures – tänu heale tulepüsivusele on bauroc CLASSIC kergplokid sinna sobiv lahendus,“ lisab projektijuht.

bauroci kergplokkide puhul on eeliseks võrreldes teiste plokkidega ka nende kergus. ACOUSTIC on valmistatud poorbetoonist kuivtihendusega 575 kg/m³ ja survetugevusega fb=4,0 N/mm², CLASSIC aga poorbetoonist kuivtihedusega 425 kg/m³ ja survetugevusega fb=3,0 N/mm². See tähendab seda, et väiksem on koormus nii vahelagedele kui ka vundamendile, samuti on hea soojapidavuse tõttu küttearved väiksemad ning loomulikult ei saa mööda kergplokkide soodsast hinnast. „Olles kasutanud bauroci kergplokke ehitustegevuses juba aastaid, on hea tõdeda, et tegemist on kvaliteettoodetega,“ kinnitab Henri Ärmus.

Autor: Oleg_Harchenko

Lihtne paigaldada ja koheselt viimistleda

Ehitustegevuse käigus on olnud oluline ka seinaplokkide paigaldamise lihtsus ning kiirus. Lisaks juba nimetatud kerguse aspektile – mistõttu on väiksem koormus vundamendile ja vahelagedele – on need ka suuremate mõõtmetega, mis on taganud seina kiirema ladumise ehk töö kiiruse.

„bauroc ACOUSTIC kergplokid on sileda pinnaga ning täpsete mõõtudega – see võimaldab neid paigaldada õhukesel nn liimvuugil. Meie kogemus on näidanud, et bauroci on lihtne töödelda ja lõigata vastavalt vajadusele õigesse mõõtu. Valmis seinad on olnud lihtsad viimistleda – kohe plaatimis- ja pahteldusvalmis,“ lisab Henri Ärmus, et ehitustööde tempo tõttu on võimalus peale paigaldust plokki kohe viimistleda oluline aja kokkuhoiu koht.

Uus-Veerenni kvartali puhul on püütud kipsi kasutamine viia miinimumini, niiskete ruumide puhul on kasutatud bauroci, mis ei mädane ega hallita, kuna tegemist on kivimaterjaliga. Kortermajad on ehitatud Targa Maja põhimõttel, majades on sundventilatsioon, põrandaküte ning korteritesse on võimalik paigaldada jahutussüsteem. Arendust luues on mõeldud elanike vajadustele nii tänases kui ka pikemas perspektiivis.

Jaga lugu
Ehitusuudised.ee toetajad:
Teeli RemmelgEhitusvaldkonna juhtTel: 51 23 770
Triin UibopuuEhitus ja kinnisvara konverentside programmijuhtTel: 51 990 655
Helen PaapsiReklaamimüügi projektijuhtTel: 5880 7785