Kinnisvara suures mängus tagasi

Tänane Äripäev kirjutab, et suured Eestis tegutsevad pangad ostavad jõuliselt siinset kinnisvara kokku, aasta lõpuks võib nende kinnisvaraportfell paisuda juba miljardi krooni paksuseks.

Nii selgub artiklist, et SEB Panga kinnisvaraportfell oli möödunud aasta lõpus 32 miljonit krooni, tänavu kolmanda kvartali lõpus juba 126 miljonit. Ka Swedbankile kuuluv Ektornet kosub kiirelt – aasta alguse 198 miljonilt kroonilt on tagatisvara maht kolmanda kvartali lõpuks kasvanud 593 miljoni kroonini.

Äripäeva arvates annab see suurpankade tegevus aimu, et Eesti kinnisvara on suures mängus tagasi, et hinnad enam ei lange, pigem nähakse kinnisvaras taas teenimisvõimalust.

Äripäeva arvates süstivad pangad Eesti majandusse suure annuse optimismipisikut. Kui pankadele tundub kinnisvara taas kindel investeering olevat, julgeb oma vaba raha sellesse sektorisse paigutada ka teinegi ettevõtja.
Seda enam, et välismeedia, eriti Soome oma, räägib juba pikemat aega, et Eesti kinnisvaraturg on tõusuteel. Soomlased kiidavad näiteks, et Eesti kinnisvara hinnad, mis tipust kukkunud 50%, on tänavu juba ca 10–15% kasvanud. Ning trend näitavat pigem tõusu.

Muidugi võib ka öelda, et pankade käitumine meenutab veidi nagu turuga manipuleerimist, et kuna ostetakse nii jõuliselt ja palju, siis ametlik statistika ei saagi midagi peale hindade kasvamise näidata. Nii pidi kinnisvaratehingute arv meil täna juba 2008. aasta kevadisel tasemel olema.

Kuid siiski – Äripäev ei usu, et siinsed pangakontorid julgeks nii riskantset sammu iseseisvalt ja huupi astuda, neil peab analüüs taga olema. Oleks ju üsna naiivne arvata, et siinsed pangad ilma oma emapankade loata ja analüüsiosakondade toeta kinnisvara kokku ostaks. Emapangad lihtsalt ei lubaks neil investeerida sektorisse, kus endiselt karid teel püsti.

Samas tähendab pankade suurenev kinnisvaraportfell muidugi ka sadu inimesi, kelle kodud need pankade kinnisvarafirmadesse jõudnud nimetud objektid olid. Postimehe võrguleht e24.ee kirjutas eile, et Swedbank, SEB Pank ja Sampo Pank on viimase kahe ja poole aasta jooksul kolme peale kokku sundmüüki pannud peaaegu 400 makseraskustesse sattunud kodulaenuvõtja kinnisvara. Pangad ise väidavad, et eluasemed satuvad sundmüüki alles viimases hädas – kui võlglane ise enam mingitki koostöövalmidust üles ei näita.

Äripäev arvab, et pankade kinnisvaraportfellid koosnevad siiski suuresti põlluarendajate pankrotipesadest, ehk siis nende homme-saan-ratsa-rikkaks-silmaklappidega ärimeeste loodud õhulossidest, kellele kaasa tunda on raske.
Lõpetuseks väike hoiatus: börsifirma Arco Vara ja teised kinnisvarahaid, värisege, Swed ja SEB teevad teile peatselt tuule alla!

 

Osale arutelus

Ehitus­uudised.ee toetajad:

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi ehitusuudiseid sotsiaalmeedias:

RSS

Ehitus­uudised.ee toetajad:

Teabevara ehitus­spetsialistile

Valdkonna tööpakkumised

Ehituse erilehed