Tartusse Emajõe äärde võib tulla Korstna väljak

Võistlustöö "Liivakell".
Võistlustöö "Liivakell".

Tartu kesklinnas Emajõe kaldal asuva endise keskkatlamaja kvartali planeeringuvõistluse esimese etapi kolm võidutööd pakuvad alale eriilmelisi lahendusi: Kolmest tööst kahes moodustab uue linnaku südame Korstna väljaku keskel kõrguv säilitatav katlamajakorsten.

Võistlusala asub Tartu kesklinnas Turu ja Väike-Turu tänava ning Emajõe vahelisel alal ligi 3,5 hektaril. Kvartalisse on kavandatud spaa-hotell ning bürood ja korterid. Linna üldplaneeringu alusel on tegemist valdavalt ärimaaga, planeeringualal on hea juurdepääs nii tänavalt kui ka Emajõe äärselt kallasrajalt.

Katlamaja kvartali avaliku planeeringuvõistluse esimeses etapis laekus 10 tööd, mille hulgast valis þürii välja kolm paremat. 

Planeeringuvõistluse teise etappi pääsesid: „Liivakell“ (AB Ansambel, autorid Toivo Tammik, Andres Mägi, Veiko Vahtrik); „Mikro-Makro“ (Kauss Arhitektuur, autorid Urmo Mets, Lisette Tiirik); „Lõpused“ (Arhitekt Must, autorid Ott Alver, Alvin Järving, Mari Rass, Sander Paling, Heleriin Vaher).

Tartu linnavalitsuse arhitektuuri ja ehituse osakonna juhataja Tõnis Arjuse sõnul on katlamaja territooriumi väljaarendamine oluline samm linna keskuse ja Emajõe äärse atraktiivsemaks muutmisel. „Þürii töö oli väga põnev, kuna esitatud kümne töö hulgas oli ala mõtestatud kõikvõimalike erinevate lahendustega. Edasijõudnud kolmele osalejale antakse täiendavaid suuniseid edasiseks tööks ja lõpliku otsuse langetamine saab kahtlemata olema keeruline,“ kommenteeris Arjus.

Ühe võidutöö autori, Tallinna Tehnikakõrgkooli õppejõu ja arhitektuuribüroo Ansambel arhitekti Toivo Tammiku  sõnul on vana katlamaja kvartal ja seda ümbritsev maa-ala läbi planeeritud eelmistel kümnenditel ning hoonete vaheline avalik ruum kõikuva kvaliteediga, meenutades äärelinna kaubanduskeskuste keskkonda. „Sisuliselt lõikab see kesklinna jõest ära, silma torkab ka kergliiklusteede poolik lahendus," märkis Tammik.

Võistluse esimeses etapis välja valitud kolme töö autoritega jätkatakse koostööd ja lõplik paremusjärjestus selgub hiljemalt 31. maiks. 

Giga Investeeringud OÜ koostöös Tartu Linnavalitsusega kuulutas  planeeringulahenduse ideevõistluse välja aasta algul, et leida katlamaja kvartalile parim võimalik linnaehituslik lahendus.

Võidutöö on aluseks detailplaneeringu lahenduse koostamisel ja ehitusõiguse määramisel.

Osale arutelus

Ehitus­uudised.ee toetajad:

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi ehitusuudiseid sotsiaalmeedias:

RSS

Ehitus­uudised.ee toetajad:

Teabevara ehitus­spetsialistile

Valdkonna tööpakkumised

Ehituse erilehed