Tallinna Tehnikaülikool avab tuleval aastal kommunikatsioonitehnoloogia professuuri, kus teadlased ja tudengid hakkavad arendama asjade interneti ja targa linna tulevikulahendusi. Tegu on esimese omataolise õppevaldkonnaga Eestis, mille toel hakkavad sündima erinevad asjade interneti ehk IoT ja targa linna lahendused, mille eesmärk on muuta inimeste elu senisest veelgi mugavamaks ja efektiivsemaks.
- TTÜ rektor Jaak Aaviksoo ja Telia Eesti juhatuse esimees Dan Strömberg. Foto: Viktoria Tkatšenko, TTÜ personalijuhtimise magistrant
TTÜ rektor Jaak Aaviksoo ja Telia Eesti juhatuse esimees Dan Strömberg allkirjastasid koostöölepingu, millega Telia panustab TTÜ kommunikatsioonitehnoloogiate professuuri loomisse.
Tehnikaülikooli rektor akadeemik Jaak Aaviksoo kinnitas: „Telia Eesti ja Tallinna tehnikaülikooli partnerlus on väga mitmekülgne ja strateegiline. Ühise professuuri loomine on ülim, mis võib tekkida ülikooli ja eraettevõtte koostööst. Lisaks loodavale professuurile tõuseb uuele tasemele ühine teadus- ja arendustöö asjade interneti ja 5G tehnoloogia valdkonnas ning saab testida uusi tehnoloogilisi lahendusi tehnikaülikooli linnakus. Ülikooli digialgatus TalTechDigital, kui ambitsioon intelligentsest ning digitaalsest ülikoolilinnakust, toetab koostööd Teliaga igati.“
Telia juhatuse esimees Dan Strömberg rõhutas, et TTÜ ja Telia senine hea koostöö saab hoogu veelgi juurde.
„Usume, et ühiskonna digitaliseerumine on täna üks olulisemaid märksõnu. Meie eesmärk on, et Eesti oleks parem koht nii elamiseks kui töötamiseks ning tänane koostöö ülikooliga aitab selle eesmärgi suunas liikumisele otseselt kaasa,“ sõnas Strömberg.
„Telia toetus aitab ülikoolil lisaks professuuri avamisele järgmisel aastal luua ka kommunikatsioonitehnoloogiate uurimisgrupi ja kaasata sinna doktorandid ning järeldoktorandid. Lisaks rahalisele toetusele annab Telia tehnikaülikoolile kasutada ka oma IoT infrastruktuuri. Minu lootus on, et kasu on kahepoolne ning Telia saab anda oma igapäevasele äritegevusele enam teaduslikku vunki. Näiteks meie tudengitele ja teadlastele IoT platvormi kasutusele andmine võimaldab neil tutvuda tegelike andmetega reaalsest keskkonnast ning luua selle baasil uusi teenuseid,“ tõi Tehnikaülikooli IT teaduskonna dekaan professor Gert Jervan esile.
Koostöös annab Telia TTÜ-le üle asjade interneti ehk IoT platvormi koos vajalike ühenduste ja andmetega, mille toel saab hakata arendama erinevaid targa linna lahendusi Eesti linnadele.
„Kõnealune platvorm toetab erinevaid tehnoloogiaid nagu 2G, 3G, 4G, 5G, fiiberoptika ja SigFox ning võimaldab luua uusi lahendusi senisest tunduvalt kiiremini ja mugavamalt,“ selgitas Telia Eesti asjade interneti valdkonna juht Toomas Kärner.
Näiteks Tallinna interaktiivse kaard põhjal saab analüüsida, kuidas muutub kellaajaliselt erinevates linnaosades inimeste paiknemine ning kuidas linnaosad päeva jooksul täituvad ja tühjenevad.
„Sääraste andmete toel saab luua uusi ja väga põnevaid lahendusi, mis aitavad inimestel oma igapäevaseid tegemisi veelgi paremini ja mugavamalt planeerida,“ sõnas Kärner.
Tema kinnitusel on sarnased lahendused juba lähitulevikus väga olulise kaaluga, kuna aitavad parendada näiteks päästeressursside planeerimist ja ümberpaigutamist vastavalt rahvahulgale. Lisaks veel mitmed teised olulised andmed, mis seotud reaalajas uueneva parkimise, saaste, müra ja energiatarbimise infoga.
Seotud lood
Maja ehitamisel mõeldakse algusfaasis pigem vundamendi, katuse ja küttelahenduse peale ning sisustust hakatakse reeglina planeerima siis, kui parkett on paigaldatud ja seinad värvitud. Tegelikult kõlab nagu katastroofi valem, sest köök ei ole lihtsalt mööbel ja selle esimesi samme peab kindlasti kavandama juba ehitusjärgus. Miks? Majaehitaja Madis selgitab kohe välja.