Materjalitootjad väidavad oma tooted reaalsest paremaks

Ehkki ehitusmaterjalide kvaliteet on paranenud ja praaki on turul aina vähem, on Tehnilise Järelevalve Ameti sõnul viimasel ajal esinenud mitmeid juhtumeid, kus tootja on märkinud oma toote paremaks, kui selle tegelikud omadused lubavad, kirjutab Äripäeva erileht Ehitus.

Tavapärases mõistes ehitustoodete praaki – pragunenud või muul moel kahjustatud tooteid esineb Tehnilise Järelevalve Ameti peadirektori Kaur Kajaki sõnul harva, kirjutab Äripäeva augustikuine erileht Ehitus.

“Kümmekond aastat tagasi oli neid juhtumeid rohkem,” nendib ta, et praeguseks on suurenenud toodete hulk, millele on kehtestatud selged ja üle Euroopa kehtivad standardid. Arenenud on kvaliteedijuhtimise süsteemid ja katsemeetodid ning selle tulemuseks on kvaliteetsemad ehitustooted.

Küll aga on ameti sõnul viimasel ajal olnud juhtumeid, kus tootja on markeerinud oma toote paremaks, kui selle tegelikud omadused lubavad. Põhjuseks võib olla tootja soov saavutada ülitäpselt ja ilma tugevusvaruta standardis määratud tulemust, mis võib kaasa tuua toote omaduste halvenemise.

Selliseid juhtumeid pole Kajaki sõnul küll ülemäära palju, kuid see võib tähendada kliendi petmist ja võimalikku ohuallikat. Probleemi avastamine on keeruline, nõudes mitmeid sõltumatu pädeva asutuse katseid. Ettevõtjale toob see kaasa hulganisti sekeldusi nagu toote turustamiskeeld, tarbijale tekkinud kahju hüvitamine jne.

Tootja üritab klienti petta

Näiteks soojustusmaterjalide puhul on ette tulnud, et toode on madalama survetugevusega, kui sellele märgitud, räägib Kajak. Sellistel juhtudel on pealtnäha materjaliga kõik korras, aga katsetades ja hinnates võib selguda, et tootja on omadused kas tahtlikult või tahtmatult tegelikkusest paremaks hinnanud.

“See ei mõjuta alati ehitise ohutust, aga seda võib jällegi pidada kliendi petmiseks,” räägib Kajak. Eesmärgiks võib olla soov müüa toodet kallimalt – kõrgema kvaliteedi ja paremate omadustega toode maksab rohkem. “Suhtume sellistesse olukordadesse tõsiselt,” nendib Kajak. “Katsetasime möödunud aastal omaalgatuslikult kõik peamised soojusisolatsioonimaterjalid läbi ja tulemused olid võrreldes varasemate aastatega head,” selgitab ta.

Nii nagu püütakse valepileteid või muud valekaupa müüa, esineb tema sõnul pettureid ka ehitusmaterjalide turul, mistõttu tuleb turgu kindlasti kontrollida, ütleb Eesti Ehitusmaterjalide Tootjate Liidu tegevdirektor Enno Rebane.

Pikemalt saad lugeda SIIT.

Osale arutelus

  • Urve Kask, kaasautor

Ehitus­uudised.ee toetajad:

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi ehitusuudiseid sotsiaalmeedias:

RSS

Ehitus­uudised.ee toetajad:

Teabevara ehitus­spetsialistile

Valdkonna tööpakkumised

Ehituse erilehed