Järelevalve: Rae Kivitehasel tuleb praakkive ostnuid tevitada

Müüriplokk Magna 140 mix
Müüriplokk Magna 140 mix

Seoses ehitusettevõtjate kaebustega Rae Kivitehase toodetavate Magna sarja betoonmüürikivide kohta viis Tehnilise Järelevalve Amet läbi turujärelevalvemenetluse, et kontrollida toodete nõuetele vastavust. Amet kohustab tootjat tegema erinevaid toiminguid puuduste kõrvaldamiseks ja võimalike ohtude ennetamiseks.

Senise menetluse raames on tehtud hulgaliselt katsetusi müürikivide survetugevuse ja muude toimivusomaduste välja selgitamiseks, kontrollitud tootja tegevust ning tellitud ekspertarvamus müürikivide alatugevuse mõjust ehitise konstruktsioonide kandevõimele.

Menetluse tulemused näitavad, et Rae Kivitehase poolt tänavu jaanuaris kuni aprillis turule lastud Magna sarja müürikivide hulgas on olnud nõuetele mittevastavaid tooteid ning TJA kohustab tootjat tegema erinevaid toiminguid puuduste kõrvaldamiseks ja võimalike ohtude ennetamiseks, teatas amet.

TJA on Rae Kivitehase poolt toodetavate ja turule lastavate Magna sarja betoonmüürikivide nõuetele vastavuse kontrollimiseks korraldanud proovivõtte nii tootja juures kui ka kauplustes. Proove võeti kaheksast erinevast partiist ja sealhulgas kolmest erinevast tootemudelist. Võetud proovide survetugevuse katsetamisel akrediteeritud laboris on tuvastatud neljast erinevast partiist võetud toodete nõuetele mittevastavus ja neljast erinevast partiist võetud toodete nõuetele vastavus. Nõuetele mittevastavus seisnes enamikel juhtuted vaid üksikute katsekivide survetugevuse kõikumises lubatust suuremas ulatuses.

Kuivõrd Magna sarja müürikivid on mõeldud kasutamiseks ka kandvates seintes ning neid kasutatakse mitte ainult eramute, vaid ka enamkoormatud konstruktsioonides suurte avalike hoonete (nt kortermajad, kaubanduskeskused, koolimajad jne) ehitamisel, siis on ehitiste mehaanilise stabiilsuse ja ohutuse seisukohast äärmiselt oluline, et müürikivide tegelikud omadused vastaksid deklareeritule.

TJA võttis ka TTÜ emeriitprofessor Karl Õigerilt ekspertarvamuse tootmisel tekkinud üksikute müürikivide alatugevuse mõjust ehitiste seinakonstruktsioonide kandevõimele. Selle arvamuse kohaselt ei vähene üldjuhul oluliselt üksikute alatugevusega plokkidega massiivseinte kandevõime juhul, kui tegemist on monoliitseinaga ja plokkide õõnsused on nõuetekohaselt täidetud. Küll aga rõhutab ekspert, et iga üksikjuhtu tuleb siiski eraldi hinnata.

Osale arutelus

Ehitus­uudised.ee toetajad:

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi ehitusuudiseid sotsiaalmeedias:

RSS

Ehitus­uudised.ee toetajad:

Teabevara ehitus­spetsialistile

Valdkonna tööpakkumised

Ehituse erilehed