27 juuli 2016

Ajutised abikäed ehitusplatsil vajavad juhendamist

Foto: Raul Mee

Ehitusplatsidel on suvehooajal rohkesti tööd ning seetõttu kaasatud ka abistavat tööjõudu, kellel ei pruugi olla ohutuks töötamiseks vajalikke oskusi ja kogemusi. Hea juhendamine ja väljaõpe tagab, et töötajad oskavad kasutada ohtutuid töövõtteid ja käsitleda õigesti tööks vajalikke masinaid ja seadmeid, ennetades õnnetusjuhtumeid.

Kui on selgusetu, kuidas töökeskkonna korraldamist alustada või on tekkinud töökeskkonnaalaseid küsimusi, on võimalik saada Tööinspektsioonist konsultatsiooni või kutsuda oma ettevõttesse tasuta tööinspektsiooni konsultant. Selleks piisab e-kirja saatmisest e-postiaadressile ti@ti.ee

Äärmiselt oluline on tähtsustada ettevõttes vähese staažiga töötajate juhendamist ja väljaõpet, sealhugas jätmata tähelepanuta töötajaid, kes on tööl tähtaegselt. Tööandja juures esimesel töötamise aastal juhtunud tööõnnetuste osakaal moodustab kogu tööõnnetustest ligi 30 protsenti – üle kahe korra rohkem kui teisel töötamise aastal. Kõige sagedamini juhtub esimesel töötamise aastal tööõnnetusi kuni 25aastaste meessoost töötajatega.

Seadmestikke, mehhanisme ja töövahendeid, kaasa arvatud käsitööriistu ja elektrilisi või muu energia jõul töötavaid töövahendeid, tohib kasutada ainult asjakohase juhendamise ja väljaõppe saanud töötaja.

Kui töötaja kasutab ohtlikke töövõtteid, siis on vaja talle korraldada täiendjuhendamine ja väljaõpe. Tõsteseadmeid tohib käsitseda ainult eriväljaõppe saanud töötaja, kes on vähemalt 18aastane.

Pädevustunnistust peavad käitajad omama järgmiste masinate puhul:

kabiinist juhitav sild-, pukk- ja konsoolkraana;väljaspool kraanat asuvast juhtpuldist juhitav sild-, pukk- ja pöörd- või liikuv konsoolkraana tõstevõimega alates viiest tonnist;tornkraana ja statsionaarne noolkraana tõstevõimega üle ühe tonni;portaalkraana;liikurnoolkraana;raudteekraana.

Kui ehitusplatsil on piiratud juurdepääsuga ohualad, tuleb need märgistada ning rakendada abinõusid, et sinna ei pääseks kõrvalised isikud. Ohualas võib töötada ainult vastava eriväljaõppe saanud inimene. Väljaõppega seotud dokumentatsioon peab olema kirjalik.

 

 

Autor: Anni Katkosild Sotsiaalministeerium

Jaga lugu:
EHITUSE UUDISKIRJAGA LIITUMINE

Telli olulisemad ehituse uudised igal nädalal enda postkasti.

Ehitusuudised.ee toetajad:

Eva Kiisler
Eva KiislerEhitusväljaannete juhtTel: 56 600 050
Sandra Malvik
Sandra MalvikEhitus ja kinnisvara konverentside programmijuhtTel: 58 552 554
Helen Paapsi
Helen PaapsiReklaamimüügi projektijuhtTel: 5880 7785