• 15.04.16, 16:07
Tähelepanu! Artikkel on enam kui 5 aastat vana ning kuulub väljaande digitaalsesse arhiivi. Väljaanne ei uuenda ega kaasajasta arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik kaasaegsete allikatega tutvumine

8 mõjusat suunda, kuhu maailma ehitussektor liigub

Kui Eestis alles otsitakse, millised on need suunad, kuhu ehitussektor liikuda võiks, siis viimasel Maailma Majanduse Foorumil (World Economic Forum) tutvustati, milliseid mõjusaid võimalusi ehitussektorit ees ootavad. Siin on oma kindel roll nii ettevõtetel, sektoril kui ka riigil.
8 mõjusat suunda, kuhu maailma ehitussektor liigub
  • 8 mõjusat suunda, kuhu maailma ehitussektor liigub Foto: World Economic Forum
Viimasel Maailma Majanduse Foorumil toodi välja, et ehitussektor, mille arenguid peetakse aeglaseks, peidab endas tegelikult tohutut potentsiaali arenguks. Siinkohal ei mõisteta ehitussektorit kui ettevõtjaid, vaid kogu ehitussektori tarneahelat.
Peamiselt jagunevad suunad kolme taseme vahel: ettevõtete tase, sektori tase ning riigi tase. Toome siinkohal välja iga taseme punktid täpsemalt.
Kõigile osapooltele jääb nüüd ülesandeks leida iga punkti juures oma tegevuste kogum, mis neid edasi aitavad. Loomulikult ühendab kõiki allpool toodud loetelupunkte märksõna avatud koostöö.
Ettevõtte tase
Sellel tasandil on toodud välja need suunad, mida saavad otseselt mõjutada või kasutusele võtta ehitusettevõtjad ise.
1. Tehnoloogia, materjalid ja vahendid
1.1 Kõrge kvaliteedi ning edasiarendatud ehitusmaterjalid
1.2 Standardiseeritud, eeltoodetud- ja moodulkomponendid1.3 Mehhaniseeritud ja (pool)automaatsed ehitusmasinad ja –töövahendid1.4 Uued ehituse tehnoloogiad, näiteks 3D printimine1.5 Objekti elutsükli monitoorimise vahendid1.6 Digitaalsed töövahendid, modelleerimine ja bid data (sh BIM)
2. Protsessid ja operatsioonid
2.1 Eelnevalt põhjalikult planeeritud ning kuluefektiivne (kaine mõistusega kalkuleeritud) projekteerimine ja projekti planeerimine
2.2 Innovaatilised lepingumudelid, mis toetavad läbipaistvalt võrdsemat riskide jagamist2.3 Tõhus allhankijate ning tarne osapoolte juhtimine2.4 Ühine raamjuhtimine projekti juhtimisel (koostöös kõigi osapooltega)2.5 Lean ja turvaline ehitus- ning operatsioonide juhtimine2.6 Range projekti monitoorimine (maksumus, aeg, kvaliteet)
3. Strateegiad ja innovaatilised ärimudelid
3.1 Jätkusuutlik elutsükli väärtusele orienteeritud projektide portfell
3.2 Fookus mõjusale strateegiale ja murrangulistele uutele ärimudelitele3.3 Eesmärgistatud ja fokusseeritud tasemele jõudmine
4. Inimesed, organisatsiooni juhtimine ja kultuur
4.1 Strateegiline tööjõu planeerimine, tark värbamine ja pideva täiustamise säilitamine
4.2 Pidev koolitus ja teadmiste juhtimine4.3 Mõistlikud organisatsiooni ja kultuuri täiustamise ja säilitamise mudelid
Sektori tase
Kui eelnev tase oli fokusseeritud enam sellele, mida ettevõtted ise saavad oma tegevustes teha, siis sektori tasemel puudutatakse kogu sektoris tegutsevaid ettevõtteid ja valdkondi.
5. Sektori koostöö
5.1 Vastastikuselt kokkulepitud ja ühtsena mõistetavad standardid sektori üleselt
5.2 Rohkem andmete analüüse, mõõdikute rakendamine ja parimate praktikate jagamine5.3 Sektoriülene koostöö kogu ehituse tarneahela tõhustamiseks
6. Ehitustööstuse turundus
6.1 Kogu sektori tööjõu turundamine
6.2 Koordineeritud kommunikatsioon ühiskonnaga6.3 Tõhus koostöö avaliku sektoriga
Valitsuse tase
Sageli on keeruline mõista, et kui sektor vajab muutust, siis valitsused delegeerivadki seda sektorile endale. Kuid valitsus on siiski üks osa kogu sektorist, tahab ta seda või mitte. Sama leiab ka Maailma Majanduse Foorum, kes toob välja mõjusad tegevused, mis toetavad kogu sektori arengut.
7. Seadused, regulatsioonid ja poliitika
7.1 Ühtlustatud hoonete standardid ja lihtsustatud loa saamine
7.2 Turu avatus rahvusvahelistele ettevõtetele7.3 Teadusuuringute rahastamine, uute tehnoloogiate kohaldamise võimaldamine ja hariduse edendamine
8. Riigihange
8.1 Kindel korruptsioonivastane tegevus ja standardid
8.2 Aktiivselt juhitud ja läbimõeldud projektide rahastus-süsteem, mis toetab objekti kiiret ja kvaliteetset ehitamist8.3 Innovatsiooni toetavad ja läbipaistvat konkurentsi soosivad hankeprotsessid
Allikas: World Economic Forum; BCG analysis; Don Ward (Constructing Excellence, UK)

Seotud lood

  • ST
Sisuturundus
  • 16.09.24, 09:14
Õigeaegne küttesüsteemide hooldus tagab muretu talve ja säästab raha
Ükski hooneomanik ei soovi keset talve seista silmitsi olukordadega, kus maja kommunaalkulud on paisunud ootamatult suureks või küttesüsteem lakkab hoopis töötamast. Eesti ilm on väga muutlik, eriti sügisperiood öökülmade ja hoogsadudega. Seega tuleb hooned varakult kütteperioodiks ette valmistada ning tegeleda ennetavalt küttesüsteemide hooldusega.

Hetkel kuum

Liitu uudiskirjaga

Telli uudiskiri ning saad oma postkasti päeva olulisemad uudised.

Tagasi Ehitusuudised esilehele