Intrum Justitia maksekäitumise uuringu tulemusel selgub, et avaliku sektori poolt arvete tasumisega viivitamine põhjustab probleeme eraettevõtetele kogu Euroopas.
Kõige suurema löögi all on ehitus-, haridus- ja tervishoiuvaldkonnas tegutsevad ettevõtted, kuna neil on kõige rohkem kliente just avalikus sektoris. Kui äriühingud tasuvad arveid keskmiselt 47 päeva peale väljastamist, eraisikud 34 päeva peale arve väljastamist, siis avalikul sektoril kulub keskmiselt arvete tasumiseks 58 päeva. Kõige masendavam on pilt tervishoiuvaldkonnas, kus keskmine maksetega hilinemine on lausa 71 päeva.
• Ehitussektoris tasutakse ainult 51% arvetest 30 päeva jooksul. Sarnane pilt on ka tervishoiusektoris. Vaid 59% arvetest tasutakse 30 päeva jooksul.
• Tasumata arvetel on otsene mõju tööhõivele. Pea iga teine ettevõte Euroopas ei saa palgata uusi töötajaid tänu hilinenud maksetele.
Makseriskid Euroopas on suurenenud pea kõigis tööstusharudes. Peamise põhjusena võib välja tuua avaliku sektori suutmatuse või soovimatuse tasuda arveid tähtagselt.
Allikas: Intrum Justicia EPI 2014 krediidikahjumi tabel
Tasumata jäävad teenused
Traditsiooniliselt jääb suurim protsent arvetest (4,4%) lõplikult tasumata teenustesektoris advokaadibüroodele, raamatupidajatele, maakleritele, erinevate valdkondade konsultantidele, uuringufirmadele, tõlkebüroodele, IT-teenuseid osutavatele ettevõtetele.
Hetkel kuum
Vaata galeriid valmivast hoonest!
Kõige paremini laekub raha kommunaalteenuseid (elekter, vesi, gaas, kaugküte) ja transporditeenuseid pakkuvatele ettevõtetele ning tootmisettevõtetele.
Allikas: Intrum Justicia EPI 2014 arvete keskmise laekumise tabel
Maksete hilinemine ja krediidikahjum pidurdavad ettevõtete kasvu
Intrum Justitia poolt läbiviidud Euroopa Maksetavade uuringust selgub, et näiteks 64% ehitusettevõtete kasvu pidurdavad just hilinenud ja mittelaekuvad maksed.
Samuti on hilinenud ja ebatõenäoliselt laekuvatel arvetel suur mõju tööhõivele kõigis ettevõtlusvaldkondades.
Kui kõik arved Euroopas makstaks õigeaegselt, oleks võimalik Euroopas luua peaaegu 8 miljonit täiendavat töökohta!
Euroopa Maksetevade uuringu tulemused näitavd, et 50% ehitus- ja haridussektori ettevõtetest on loobunud uute inimeste palkamisest. Peaaegu sama paljud ettevõtted on pidanud koondama töötajaid tänu hilinenud maksetele (39% ehitussektoris ja 45% haridussektoris).
Intrum Justitia maksekäitumise uuring on Euroopa kõige esinduslikum ning ainus omataoline maksekultuuri ja –tavade uuring, mida viiakse läbi alates1998. aastast. 2004. aastal avalikustati esmakordselt 25 Euroopa riiki hõlmav raport ning sellest ajast alates on kogu Euroopat hõlmavaid ülevaateid avaldatud regulaarselt.
1923. aastal asutatud Intrum Justitia on Euroopa juhtiv krediidikorraldusteenuseid pakkuv kontsern, mille 3300 töötajaga tütarettevõtted tegutsevad 20 Euroopa riigis. Intrum Justitia pakub muuhulgas krediidipoliitika väljatöötamise, krediidijärelvalve ja -halduse ning debitoorsete võlgnevuste sissenõudmise teenuseid.

- EPI 2014 krediidikahjumi tabel
- Foto: Intrum Justicia

- EPI 2014 arvete keskmise laekumise tabel
- Foto: Intrum Justicia

- EPI 2014 makseriskide seos tööhõivega tabel
- Foto: Intrum Justicia
Autor: Ehitusuudised.ee toimetus
Seotud lood
Kui ettevõte sünnib soovist teha midagi sisukat ja põnevat, ei pruugi esialgu ollagi suurt strateegiat ja visiooni. Ent kui sellele lisandub aastatepikkune sihikindlus, oskus õigeid otsuseid teha ja kirg valdkonna vastu, võib sellest kasvada midagi suurt. Just nii on läinud ettevõttega Optimus Systems, mis alustas 20 aastat tagasi viieliikmelise meeskonnana ning on nüüdseks kasvanud Eesti turvavaldkonna liidriks.