Autor: Alyona Stadnik • 11. juuni 2014
Tähelepanu! Artikkel on enam kui 5 aastat vana ning kuulub väljaande digitaalsesse arhiivi. Väljaanne ei uuenda ega kaasajasta arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik kaasaegsete allikatega tutvumine.

Arco Vara endised juhid lõid ühise äri

Arco Vara endised juht Lembit Tampere ja Mart Saa lõid mullu koos partneritega kinnisvarateenuste ettevõtte Laam Grupp, mis loodab järgmisel aastal müüa enda arendatavates projektides 64 korterit ning ridamaja.

Tampere ja Saa äripartnerid on ses projektis A&A Kinnisvara omanik Aivar Villemson ning audiitor- ja raamatupidamisettevõtte Grant Thornton Rimessi partner Artur Suits.

"Oleme natukene vaeva näinud, peab tööd tegema, muidu ei saa. Need inimesed, kes meil ettevõttes on, on tegelenud eluaeg nõustamisega ja kinnisvaraga. Me saame suhteliselt hästi aru, mida me teeme," lausus uue ettevõtte üks omanikest Lembit Tampere.

Ta lahkus Arco Vara juhi kohalt oktoobris 2012 ennetähtaegselt pärast nelja-aastast ettevõtte juhtimist. Mart Saa lahkus Arco Varast mullu jaanuaris, olles juhatuses kolm aastat ning tema leping lõppes. Ühine ettevõtte loodi mullu mais.

"See mõte tekkis eelmise aasta kevadel, kui saime kokku Mart Saa, Aivar Villemsoni ning Artur Suitsuga. Me tunneme teineteist väga pikka aega. Meile tundus, et on mõned asjad Eesti kinnisvaraturul tegemata - keegi ei keskendu klientidele algusest lõpuni. See on meie võti," märkis Tampere.

Ta lisas, et Saa on proovinud seda lahendust juba ammu teenindussfääris leida. "Kui panime sinna oma arenduskogemuse minu näol ja kliendid juurde, siis meile tundus, et saame teha midagi, mis oleks pikk väärtusahel kinnisvara valdkonnas," lausus Tampere.

Laam väljendab kinnisvara maksimumambitsiooni, omanike esitähed nimes on Tampere sõnul puhas juhus. "Meie arusaama järgi on laam suurim võimalik tükk kinnisvara," märkis ta.

Esimese aasta tulemus näitab endise Arco Vara juhi sõnul, et nad on õigel teel. "Meil on täna 24 inimest müügitiimis ja neli inimest arendustiimis. Me ehitame Ülemiste järve taha esimest projekti – teeme sada ridamaja. Kalamajas ostsime ära vana maksuameti hoone. Oleme suutnud käima panna esimesed arendusprojektid. Arvestatav tulemus esimese aasta kohta," rääkis Tampere. Esimene aastakäive polnud tema hinnangul kuigi suur, suurusjärgus 100 000 eurot.

Suured kliendid juba tunnevad Laam Gruppi. "Näiteks Pro Kapital andis meile Tondi elukvartali müügi," tõi Tampere näiteks. "Konsultatsiooniäri ehk kinnisvara teenindus on selgelt inimesteäri. Küsimus on selles, kas sa tunned õiget inimesi ja kas sul on õiged teadmisi. Täna meie neljakesi tunneme õigeid inimesi ja on õiged teadmised."

Ta lisas, et kuigi paljudele tundub turg jaotatuna ja kõik on justkui valmis, siis nemad on suutnud oma tegevuse käivitada. "Pildil oleme hästi. Konkurentsieelis on meil see, et meil on noor ja alustav ettevõtte, oleme agressiivsemad ja selle võrra motiveeritud. Meil ei ole muret nagu vanadel ettevõtetel, ei ole püsikulubaasi, vähe ruutmeetreid ühe töötaja kohta," sõnas Tampere.

Ta meenutas ehitusärimees Andres Kogeri turuletulekut. Ka siis räägiti, et Eesti peatöövõtuturg on ammu jaotatud. Kui Koger tegi nelja aasta pärast miljard krooni käivet, saadi aru, et peatöövõtuturule mahub tegijaid küll. "Kinnisvaraturg ei ole erinev, on killustunud turg ja alati on ruumi uutele tegijatele, kellel on tugev kontseptsioon ja tugevad inimesed. Meil on need mõlemad olemas," lausus Tampere.

Küsimusele, millal nemad miljard krooni ehk 64 miljonit eurot käivet teenivad, vastas Tampere, et teenivad siis, kui on müüdud umbes 640 korterit. "Järgmine aasta me müüme ilmselt 60 tükki. 7-8 aastat läheb enne, kui teenime 64 miljonit eurot käivet, samas teha sellist käivet kinnisvaraäris ei ole mingi kosmos," sõnas Tampere.

Laam Grupp ei sündinud tühjalt kohalt. "Aivar Villemson, kes on pikka aega A&A Kinnisvara tegija, võttis kaasa A&A Kinnisvara objektid ja tiimi. Eelmise aasta kevad-suvel oli meil Villemsoni tiim ehk 14 inimest. Täna on meie tiim tulnud 24 peale," sõnas ta. "Aivar tuli tiimiga ja meie mõne projektiga," lisas Tampere.

Ettevõttel on plaan inimesi juurde palgata, sest hoog on suur. "Inimestest on puudu. Tahaks rohkem teha, aga ei jõua. Kvalifitseeritud tööjõu nappus on ka meie mure," märkis ta.

Firma fookus on elukondlik kinnisvara ehk majad, ridaelamud ja kortermajad ning büroohooned. "Kui me vaatame minu, Aivari ja Mardi kinnisvara kogemust, siis need on need asjad, kus me oleme olnud arendamas, müümas ja osalemas," selgitas Tampere.

"Me ei saa öelda, et hakkame ehitama logistikaparki või hotelli. Peame alustama seal, kus on meie tugevused, tuleb teha neid asju, mida sa tunned."

Töö on jaotatud nelja peale. "Aivar ja Mart tegelevad teenindusbürooga ehk teenuse osutamine on nende leib. Mina arendan ja Artur Suits aitab kapitali kaasamisega ja audiitorkogemusega vaatab, et kõik asjad oleksid korras," selgitas Tampere omanike rollijaotust.

Küsimusele, kas pole tekkinud konflikti, et Arco Vara endised juhid on teinud konkureeriva ettevõtte, vastas Tampere eitavalt. "Meil ei ole olnud konkurentsipiirangut, mis keelaks meil sellist ettevõtet teha," sõnas ta.

Lisaks oma kapitalile kaastakse ka investoreid. "Oleme kaasanud 1,5 miljonit eurot omakapitali projekti käivitamiseks ning meie investorite seas on päris mitu välismaa inimest nii ida kui ka lääne poolt," rääkis Tampere. "Tegemist on erainvestoritega, inimesed, kes tunnevad meid aastaid," lisas ta. "Kindlasti tulevikus plaanime ka omanikeringi laiendada. Kinnisvara on kapitalimahukas äri, kaasamiseks peaks olema uksed ja aknad valla," selgitas Arco Vara eksjuht

Ehitusuudised.ee toetajad:
Liitu Ehitusuudiste uudiskirjaga!
Teeli RemmelgEhitusvaldkonna juhtTel: 51 23 770
Triin UibopuuEhitus ja kinnisvara konverentside programmijuhtTel: 51 990 655
Helen PaapsiReklaamimüügi projektijuhtTel: 5880 7785