Vink: ehitajal peab alati olema kaks ülikonda

Viimaste aastate muutlikud ja ebastabiilsed olud majanduses on taas kergitanud pinnale igihalja küsimuse: kas ja kuidas on võimalik osutada madalaima hinnaga (veel parem tasuta) kvaliteetset teenust? Püüan teemat avada ehitaja pilgu läbi.

Ehituses liiguvad märkimisväärsed summad ning kvaliteediprobleemid saavad nähtavaks-tuntavaks paljude aastate jooksul suurele hulgale inimestele. Nii riigi- kui ka erasektori tellijad ei väsi kordamast oma soove ja ootusi parima võimaliku kvaliteedi puhul, mida nad ehitajatelt ootavad.

Need on sageli muljetavaldavad – eriti kui arvestada tellija võimalusi, mis enamasti on just rahaliselt piiratud.

Paradoks on selles, et tahtmatult võrreldakse arbuusi viinamarjaga ning süüdistatakse kõrges hinnas põhjuseta just sõnumitoojat – ehitajat. Ehitajad näevad iga päev oma töös üha uuesti olukordi, kus tellija alustab rõõmsalt ja ootusärevalt uut projekti, nõudes parimat soovitavat kvaliteeti, ja lõpetab ehitushanke masendunult ning tegijaid kirudes ikka pelgalt ja üksnes hinda vaadates, sest numbrid on psühholoogiliselt sobimatud. Kahjuks kehtib ka ehituses vana rätsepmeistri ütlus: „Härra, kui soovite omale tõesti kvaliteetset ja odavat ülikonda, siis peate ostma neid kaks – kvaliteetse ja odava.”

Loe Nordeconi juhatuse esimehe Jaano Vinki arvamusartiklit riigihangetest ning ettepanekuid olukorra parandamiseks täismahus 25. aprilli Äripäeva paberlehest.


Osale arutelus

  • Ehitusuudised.ee toimetus

Ehitus­uudised.ee toetajad:

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Seotud lood

Jälgi ehitusuudiseid sotsiaalmeedias:

RSS

Ehitus­uudised.ee toetajad:

Teabevara ehitus­spetsialistile

Valdkonna tööpakkumised

Ehituse erilehed