25. mai 2012
Jaga lugu:

Ekspertiis tuvastas Lasnamäel rõdude seisukorras puudusi

Rõdude ülevaatus näitas, et paneelide kinnitused ei ole tehtud vajalikus ulatuses, kinnitustööde kvaliteet on madal ning kinnitused on välismõjude eest kaitsmata ja tugevalt roostes.

Ekspertiis tuvastas, et kinnituslahendusi ei saa pidada heaks lahenduseks, kuna tavalisest roostetavast terasest ühenduselemendid on kaitsmata vihma, lumesulamisvee ja väliskeskkonna niiskuse eest ning roostekaitseks kasutatud materjalid ei püsi kinnituste peal.

Ekspertiis toob olulise probleemina välja hoone ehitustööde madala kvaliteedi ja sellest tulenevalt kinnituskonstruktsioonide vähese usaldatavuse.

Probleemi lahendamiseks ja esmase ohu kõrvaldamiseks tegi tehnilise järelevalve amet (TJA) korteriühistule ettekirjutuse Kalevipoja 17 hoone kõikide rõdude esipaneelide kinnituste kattekihist ja roostest puhastamiseks, täiendavaks tugevdamiseks ja roostekindla värviga katmiseks. Probleemi lõplikuks lahendamiseks tuleks ekspertarvamuse kohaselt 4-5 aasta jooksul hoone kõikide rõdude esipaneelid asendada kergemate ja kaasaegsete konstruktsioonidega.

TJA peadirektor Raigo Uukkivi sõnul tagab hoonete püsivuse ja ohutuse regulaarne ja asjatundlik  hooldus. „Kalevipoja paneelmaja juhtum näitab selgelt, et sarnase rõdukonstruktsiooniga hooned Eestis tuleks probleemide ja vajalike renoveerimistööde kaardistamiseks üle vaadata ja seda soovitavalt eksperte kaasates. Probleemide jooksev ennetamine on ohutust silmas pidades väga oluline, lisaks on ennetavad tegevused sageli kordades odavamad kui tagajärgedega tegelemine,“ kommenteeris Uukkivi.

TJA ning majandus- ja kommunikatsiooniministeerium kaardistavad ja analüüsivad sarnaste rõdukonstruktsioonidega ehitiste seisukorda Eestis, et välja selgitada probleemi ulatus ning ohutuse tagamiseks vajalikud meetmed.

Aprillis Lasnamäel, Kalevipoja 17 paneelmaja rõdupiirde allakukkumise põhjuste väljaselgitamiseks algatas TJA menetluse, mille raames tellitud ekspertiis tuvastas hoone rõdude tehnilises seisukorras puudusi. Lisaks allakukkunud piirdepaneelile vaadati ekspertiisi käigus üle veel 12 korteri rõdud.

Jaga lugu:
EHITUSE UUDISKIRJAGA LIITUMINE

Telli olulisemad ehituse uudised igal nädalal enda postkasti.

Ehitusuudised.ee toetajad:

Enimloetud
Eva Kiisler
Eva KiislerEhitusväljaannete juhtTel: 56 600 050eva@ehitusuudised.ee
Sandra Malvik
Sandra MalvikEhitus ja kinnisvara konverentside programmijuhtTel: 58 552 554sandra.malvik@aripaev.ee
Helen Paapsi
Helen PaapsiReklaamimüügi projektijuhtTel: 5880 7785helen.paapsi@aripaev.ee