9. veebruar 2012
Tähelepanu! Artikkel on enam kui 5 aastat vana ning kuulub väljaande digitaalsesse arhiivi. Väljaanne ei uuenda ega kaasajasta arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik kaasaegsete allikatega tutvumine.

Linn väljastas EKA-le tingimusliku ehitusloa

Tallinna linnaplaneerimise amet väljastas täna tingimusliku ehitusloa Eesti Kunstiakadeemia (EKA) uuele õppehoonele.

EKA poolt ehitusloa taotlusega menetlusse antud ehitusprojekt vastas sisult ja vormilt ehitusloa väljastamiseks esitatud nõuetele ning detailplaneeringuga kehtestatud linnaehituslikele ja arhitektuursetele nõuetele, teatas linnavalitsus.

"Oluliseks asjaoluks ehitusloa väljastamise otsustamisel kujunes detailplaneeringus sätestatud nõue, et hoone maapealsete osade püstitamiseks ehitusloa väljastamise eelduseks on kokkulepped isikutega, kelle insolatsioonitingimused vähenevad alla standardis soovitatud normi või vastavate kinnisasjade sundvõõrandamine riigi poolt," ütles linnaplaneerimisameti juhataja Anu Hallik-Jürgenstein.

Tänaseks on vaidlus üles jäänud kahe korteri osas äri- ja eluhoones Kivisilla tn 4 - Tartu mnt 7, mille omanikuks on Ester Palm. Ehitusloa menetluse käigus on kesklinna vanema initsiatiivil korraldatud mitu kolmepoolset kohtumist, mille eesmärgiks on leida osapooli rahuldav kompromiss vaidlusküsimuste lahendamiseks.

Läbirääkimiste tulemusena on muudetud EKA uue õppehoone projekti selliselt, et hoone vundamendi rajamiseks vajaliku sulundseina toestamiseks on loobutud diagonaalsetest injektsioonivaiadest, mis ulatunuks naaberkinnistule. Insolatsiooniküsimustes paraku sellis läbimurret ei saavutatud.

Vaatamata EKA pakkumistele on Palm isiklikult ja tema esindajad nendel kohtumistel korduvalt väitnud, et insolatsiooniküsimus on teisejärguline, mille osas kompromiss oleks põhimõtteliselt võimalik, ent keeldunud lahendusi arutamast.

Palm soovib, et hoonet ei püstitataks detailplaneeringuga ettenähtud asukohale. Selline lahendus oleks linnaruumiliselt sobimatu, ei tagaks ehitustehniliselt ja linnaehituslikult soodsamaid tingimusi naaberhoonetele, sh ehitiste püsivuse ning standardikohase insolatsiooni tagamise osas (maapealsete ehitusmahtude nihutamine ei tooks kaasa maa-aluste ehituskonstruktsioonide, sh sulundseinte asukoha muutmist), samuti eeldaks see uue detailplaneeringu koostamist.

Leidnud, et Palmi nõudmised antud menetluses on saavutatavat eesmärki silmas pidades ebaproportsionaalselt koormavad ja tuginedes infole, et haridus- ja teadusministeerium on algatanud sundvalduse seadmise vaidlusaluse kahe korteri osas insolatsiooni vähenemise talumiseks ning lähtudes asjaolust, et ehitusloa olemasolu on oluline EKA hoone ehitamise ajakavas püsimise tagamiseks ja rahastamisotsuste langetamiseks, pidas linnaplaneerimise amet võimalikuks väljastada tingimuslik ehitusluba.

Selle järgi võib maapealsete hooneosade ehitamist alustada, kui on sõlmitud kokkulepped isikutega, kellele kuuluvates (elu)ruumides väheneb insolatsiooni kestus võrreldes olukorraga, kui planeeritud maa-alal asusid kunstiakadeemia hooned, alla Eesti standardis "Loomulik valgustus elu- ja bürooruumides" soovitatust või on jõustunud vastav kinnisasjade sundvõõrandamise (sundvalduse seadmise) otsus.

Liitu Ehitusuudiste uudiskirjaga!
Liitumisega nõustud, et Äripäev AS kasutab sinu e-posti aadressi sulle uudiskirja saatmiseks. Saad nõusoleku tagasi võtta uudiskirjas oleva lingi kaudu. Loe oma õiguste kohta lähemalt privaatsustingimustest
Liitu Ehitusuudiste uudiskirjaga!
Liitumisega nõustud, et Äripäev AS kasutab sinu e-posti aadressi sulle uudiskirja saatmiseks. Saad nõusoleku tagasi võtta uudiskirjas oleva lingi kaudu. Loe oma õiguste kohta lähemalt privaatsustingimustest
Teeli RemmelgEhitusvaldkonna juhtTel: 51 23 770
Triin UibopuuEhitus ja kinnisvara konverentside programmijuhtTel: 51 990 655
Helen PaapsiReklaamimüügi projektijuhtTel: 5880 7785