9. jaanuar 2012
Tähelepanu! Artikkel on enam kui 5 aastat vana ning kuulub väljaande digitaalsesse arhiivi. Väljaanne ei uuenda ega kaasajasta arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik kaasaegsete allikatega tutvumine.

Saabunud lumi paneb katusekonstruktsioonid proovile

Tehnilise Järelevalve Ameti sõnul on ehitise omanikud kohustatud korraldama katuste õigeaegse lume puhastuse, et vältida katusekonstruktsioonide vigastusi.

Tehnilise Järelevalve Amet tuletab kõigile ehituste omanikele meelde, et ehitiste ohutuse tagamiseks tuleb pidevalt jälgida katustele kogunenud lumekihi paksust. Ameti sõnul võib sula tulekul märja lume puhul ohustada katusekonstruktsioone juba 0,3 meetrine lumekiht.

Katusekonstruktsioonide vigastused seavad otseselt ohtu hoones viibivaid inimesi ning vara. Ameti sõnul vastutab ehitise ohutuse eest omanik. Lume mittekoristamisest põhjustatud õnnetuse puhul võib Tehnilise Järelevalve Ameti sõnul karistada juriidilisest isikust hoone omanikku kuni 32 000 eurose trahviga.

Ameti sõnul tuleb erilist tähelepanu pöörata katusel kohtadele, kus on katuseastmed või katus piirneb kõrgema ehitisega, jalgida kohti kuhu kuhjub tuulega palju lund ja mille koormus võib mitmekordselt ületada katusele lubatavat lumekoormust.

Ehitise ohutuse eest vastutab omanik, kelle kohustuseks on muuhulgas korraldada ka õigeaegsed lumekoristustööd. Samuti kohustub ehitise omanik teavitama TJA-d ehitisega toimunud õnnetusest.

Ehitiste ohutusjärelevalvet teevad kohalikud omavalitsused ja TJA. Ehitise omaniku kohustuste eiramise korral võib füüsilist isikut karistada rahatrahviga kuni 300 trahviühikut ja juriidilist isikut kuni 32 000 eurot.

Tehnilise Järelevalve Ameti soovitused, mida järgida katustelt lume koristamisel:

•       Eelnevalt hinnata, kas katuselt lume lükkamiseks on möödapääsmatu minna katusele või saab seda teha  katusele minemata, näiteks redeli abil;

•       Enne katusele minekut teha kindlaks kohad, kus on oht katusest läbi kukkuda (näiteks katuseaknad ja haprad katusekattematerjalid, mis ei talu inimese raskust);•       Juhul, kui hoone omanikul puudub nõuetekohane turvavarustus ja muud tööohutuse tagamiseks vajalikud vahendid, siis on soovitav tellida lumekoristustööd sellele spetsialiseerunud ettevõttelt;•       Katusele minnes arvestada ilmastikutingimustega. Jää, tugev lumesadu ja tuul võivad allakukkumise riski oluliselt suurendada.•       Juhul, kui katusel puuduvad katusesillad ja -redelid, on soovitav need ohutuks liikumiseks paigaldada. Võimaluse korral paigaldada katuse servadesse ka ajutised piirded;•       Lumel ja jääl ei tohi lasta kukkuda ega seda visata madalamatele hoonetele. Lume ja jää katuselt libisemise takistamiseks tuleb katusele paigaldada lumetõke;•       Juhul, kui lund visatakse inimeste ja sõidukite liikumistsooni, tuleb see tööde teostamise ajaks piirata ohutuslintidega;•       Jälgida, et tööde tegemisel ei kukuks või ei visataks töövahendeid katuselt alla;•       Lume ja jää sulatamisel vältida keemilisi aineid ja tehnoloogiaid, mis võivad kahjustada katust või sadeveesüsteeme;•       Lume ja jää mehaanilisel eemaldamisel kasutada õigeid vahendeid, et vältida külmaga rabedaks muutunud katuse või selle katte lõhkumist.

Liitu Ehitusuudiste uudiskirjaga!
Liitumisega nõustud, et Äripäev AS kasutab sinu e-posti aadressi sulle uudiskirja saatmiseks. Saad nõusoleku tagasi võtta uudiskirjas oleva lingi kaudu. Loe oma õiguste kohta lähemalt privaatsustingimustest
Liitu Ehitusuudiste uudiskirjaga!
Liitumisega nõustud, et Äripäev AS kasutab sinu e-posti aadressi sulle uudiskirja saatmiseks. Saad nõusoleku tagasi võtta uudiskirjas oleva lingi kaudu. Loe oma õiguste kohta lähemalt privaatsustingimustest
Teeli RemmelgEhitusvaldkonna juhtTel: 51 23 770
Triin UibopuuEhitus ja kinnisvara konverentside programmijuhtTel: 51 990 655
Helen PaapsiReklaamimüügi projektijuhtTel: 5880 7785