Venemaa ehitusturul jätkuks tööd paljudele Eesti firmadele, kuid sellegipoolest söandavad seal tegutseda vähesed.
Äripäeva ehitusfirmade TOPis mullu teise koha hõivanud Irest Ehitus saab suure osa tulust Venemaalt. Sel aastal tahab firma käibe lausa kahekordistada. „See on väga kergesti seletatav. Ühel aastal ehitasime kaks kauplust, järgmisel ei ehitanud ja ülejärgmisel ehitatakse jälle kaks,“ selgitas Irest Ehituse juht Rein Kiudsoo käibe hüppelist suurendamist. Firma ehitab Moskva oblastisse Zelenogradi K-Rauta 15 200ruutmeetrist ehitusmaterjali kauplusladu.
Olukord Vene ehitusturul on võrreldes Eestiga parem, väitis Kiudsoo. „Seal jätkub ehitamist kõikidele, oleks vaid ehitajaid. See ongi kõige suurem häda, et ei ole oskajaid ehitajaid.”
Venemaal oli ja on perspektiivi, aga enda jaoks tuleb mängureeglid selgeks teha ning neid aktsepteerida, nentis Skanska EMV AS juhatuse esimees Andres Aavik. „Skanska tegutses Venemaal 2000. aastast nii Peterburis kui ka Moskvas, aga ühel hetkel sai siiski selgeks, et seal ehitamine ei ole kooskõlas Skanska eetikakoodeksiga,“ tunnistas ta. Firma lõpetas Venemaal ehitamise umbes neli aastat tagasi. „Igal sammul tuli kokku puutuda korruptsiooni ja erinevate altkäemaksu küsimustega,“ põhjendas ta.
„Venemaa on raske turg,” ütles ka Estconde-E OÜ juhatuse esimees Angel Andla. „Jah, Irest Ehitusel läheb seal hästi. Nad on leidnud oma niši. Meie ei tegutse Venemaal aga juba ammu. Kas me sinna kunagi tagasi läheme, on strateegia küsimus, aga kuna me pole börsiettevõte, et tahaks seda avalikult kommenteerida.”
Ehitusfirmad ehitasid 2011. aasta I kvartalis aastatagusega võrreldes 34% rohkem, teatas statistikaamet. Koduturul kasvas töömaht 29 ja välismaal koguni 71%. Jooksevhindades on välisriikides tehtud ehitustöö osatähtsus viimastel aastatel aina kasvanud ning jõudnud tänavu 14%ni (47,8 mln eurot) kogu turust.
Seotud lood
2025. aasta esimesel poolel võetakse Eestis vastu kliimakindla majanduse seadus ehk kliimaseadus, mis hakkab tulevikus otseselt mõjutama ka ehitusturgu. „Peame mõistma, et maailm muutub, ehitusturg muutub, kliimaseadus tuleb ning praegu on viimane aeg selles protsessis kaasa rääkida,” ütleb ehitusfirma Rand & Tuulberg jätkusuutliku ettevõtluse ehk kestlikkuse juht August Kompus.
Enimloetud
2
Lepingu maksumus on korralik!
3
Eesmärk on saada Euroopa juhtivaks jätkusuutliku ja multimodaalse taristu rajajaks ning hooldajaks
Viimased uudised
Juht: ajatatud maksuvõlg on ka üks võimalik viis parandada ettevõtte likviidsust, isegi kui see on kallis viis
Ekspert: Eesti teedel on Rootsi tasemele langemiseks veel palju ruumi
Hetkel kuum
Ehitus5ECO juhatuse liige Priit Õunpuu: vastavalt lepingule suhtleb ajakirjandusega RKAS
Lepingu maksumus on korralik!
Tagasi Ehitusuudised esilehele