Tähelepanu! Artikkel on enam kui 5 aastat vana ning kuulub väljaande digitaalsesse arhiivi. Väljaanne ei uuenda ega kaasajasta arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik kaasaegsete allikatega tutvumine
Enne majaostu tuleb mängureeglid selgeks teha
Väikeehitised, olgu nad siis välja reklaamitud mobiilmajade, teisaldatavate hoonete, kerghoonete või ratastel majadena, tuleb püstitada seadusandlusele vastavalt.
Enne ostu tuleks tutvuda tingimuste ja võimalike piirangutega kohalikus omavalitsuses ning arvestada, mida esmapilgul soodne majakomplekt sisaldab ja millise vundamendi rajamist hoone püstitamine eeldab.
Viimsi valla ehitusameti juhataja Juhan Kuller tunnistas, et väikeehitiste ebaseaduslik püstitamine on teemaks ka nende vallas. „Lahendusi on olnud erinevaid: seadustatud on hoonete püstitamist tagantjärgi, aga tehtud ka ettekirjutusi, lammutatud või teise kohta paigaldatud,“ märkis ta.
Kuller soovitab enne väikemaja ostu teha omanikul endale selgeks kohalikud nõuded. „Ehitiseks peetakse ikkagi objekti, mis on ette nähtud ühes kohas asuma, ka siis, kui majal on rattad all. Igal juhul tuleb kohaliku omavalitsusega ühendust võtta ja vastavad taotlused esitada,“ rõhutas ta ning lisas, et arvestada tuleb ka detailplaneeringuid ja projekteerimistingimusi, mistõttu väikeehitisi igale poole paigaldada ei saagi.
Loe väikeehitiste püstitamisest pikemalt tänase Äripäeva ehituse rubriigist. Päevapileti selleks saad soetadaSIIN.
Advokaadibüroo Hedman Partners advokaat Liisa Linna selgitab, millisel juhul on seaduse mõistes tegemist ehitisega ning millega tuleb arvestada kergmaja püstitamisel.
2025. aasta esimesel poolel võetakse Eestis vastu kliimakindla majanduse seadus ehk kliimaseadus, mis hakkab tulevikus otseselt mõjutama ka ehitusturgu. „Peame mõistma, et maailm muutub, ehitusturg muutub, kliimaseadus tuleb ning praegu on viimane aeg selles protsessis kaasa rääkida,” ütleb ehitusfirma Rand & Tuulberg jätkusuutliku ettevõtluse ehk kestlikkuse juht August Kompus.