Ametist lahkuv valitsus võttis eilsel istungil vastu varem kaks korda tagasi lükatud ehitusmaavarade arengukava. Nabala maardla vastaste hinnangul tõmbas valitsus neile "koti pähe", andes arendajaile vabad käed kopp maasse lüüa, vahendas "Aktuaalne Kaamera".
"Täna võeti vastu ehitusmaavarade kasutamise arengukava 2011-2020 ja seal on nüüd Nabala maardla sees," rääkis MTÜ Tuhala looduskeskuse esindaja Ants Talioja.
Keskkonnaminister Jaanus Tamkivi sõnul kaardistab arengukava ehitusmaavarade kasutamise võimalused ja tulevikusuunad. "See on üldine strateegiline dokument ja kindlasti ta ühegi maardla ega karjääri kohta ei ütle, et seal tingimata peab kaevandama või ei tohi kaevandada," lausus Tamkivi.
"Kui peaminister selle kinnitab, siis piltlikult öeldes annab ta allkirja nõiakaevu hävitamise otsusele ja mitte ainult nõiakaevu, vaid tuhandete kaevude hävitamise otsusele," sõnas Talioja, kes ei pea keskkonnahindamist tõsiseltvõetavaks.
Tamkivi sõnul puudutab arengukava Nabala maardlat vaid paari lausega. "Arendajate huvi on kaevandada, omavalitsuse ja inimestega kokkuleppele jõutud ei ole ja kokkuleppel kohalike omavalitsustega on algatatud Nabalas lisauuringud, mis kestavad aastatel 2011-2013, enne seda seal mingit tegevust ei toimu," kinnitas ta.
Valitsus kaalus ka Nabala varu välja jätmist arengukavast, kuid keskkonnaministri sõnul olnuks varu teadlik väljajätmine arengukavast pimesiku mängimine.
Seotud lood
Täna kiitis valitsus heaks keskkonnaministeeriumi eestvõttel valminud ehitusmaavarade kasutamise riikliku arengukava aastani 2020, mis käsitleb kogu Eestis paikneva lubjakivi, dolokivi, kristalliinse ehituskivi, liiva, kruusa ja savi kaevandamist ning kasutamist.
Kui räägitakse tööstuse energiavajadusest, energiajulgeolekust või toidujulgeolekust, siis tundub, et räägitaks vaid gaasist, CNG-st või äärmisel juhul LPG-st. See on nii ilmselge valik, et tavaliselt ei vaevuta millelegi muule mõtlemagi.