Austriale müüdud kvootide tulu jagatakse elamute säästlikumaks renoveerimiseks, mis toob peaminister Andrus Ansipi sõnul ehitusse kokku 2,5 miljardit krooni.
"Kui arvestada, et keskmine toetuse määr saab olema 20%, siis poole miljardilise toetuse läbi peaks kogu projekti maht ulatuma 2,5 miljardi kroonini. See tähendab täiendavaid töökohti ja maksutulusid riigieelarvesse,“ kommenteeris Andrus Ansip tänasel Valitsuse pressikonverentsil.
Kvoodimüügist saadud tulu jaotamise otsustab kvootide ostja, milleks Eesti pool esitas Austriale võimalike investeeringuprojektide nimekirja. „Soojustada saab välisfassaade, seinte soojuspidavust, katuseid ja katuslagesid, keldreid, küttesüsteeme taasajastada. See toetusprotsent on 15-35% ja sõltub saavutatavast energiasäästust. Kui sääst ulatub 50%, on toetus 35% koguinvesteeringust,“ lisas Ansip.
Keskkonnaminister Jaanus Tamkivi sõnul on toetus mõeldud korteriühistutele alates kolme korteriga elamutest.
„Keegi ei usu, et küttearveid on võimalik kolmandiku võrra vähendada. Selle meetme rakendamise järel vähenevad väga paljudes korterites ja korteriühistutes soojaarved kindlasti,“ lisas Ansip.
„Küttearveid on 50% võrra täiesti selgelt võimalik vähendada, kui võtta nõukogudeaegse maja soojustamine kompleksselt ette. Kui teha üks või teine asi, on sääst loomulikult väiksem,“ lisas Tamkivi.
"Mina võin kinnitada, olen ühe korteriühistu liige. Me võtsime paar aastat tagasi rahad kokku, võtsime laenu juurde ja tegime soojustuse ära. Soojakulutused vähenesid 38% võrra," lisas Justiitsminister. "Iga korteriühistu liige peaks nüüd oma ühistu juhte taga ajama ja üles otsima, et neid avaldusi esitataks.
Taotluste esitamise aeg saabub augustis „Taotlemise tähtaeg tuleb kiiresti, kuna rahade rakendamise aeg saabub kiiresti,“lisas Tamkivi.
Toetust hakkab jagama KredEx.
Seotud lood
Luksemburgile müüdava saastekvoodi tulu 470 miljonit investeeritakse korterelamute energiasäästu.
Kui eramajade omanikud on üsna teadlikud puuraukudega maakütte eeliste suhtes, siis kortermajade elanike ning ühistuliikmete seas võib veel kohata kahtlevat seisukohta.