16. juuni 2010
Tähelepanu! Artikkel on enam kui 5 aastat vana ning kuulub väljaande digitaalsesse arhiivi. Väljaanne ei uuenda ega kaasajasta arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik kaasaegsete allikatega tutvumine.

Maaomanikud seljatasid Kiviõli Keemiatööstuse

Riigikohus jättis Kiviõli Keemiatööstuse OÜ-le väljastatud Põhja-Kiviõli II põlevkivikarjääri kaevandamisloa tühistamise jõusse ja õiguse maaomanikele.

Riigikohtu halduskolleegium jättis menetlusse võtmata Kiviõli Keemiatööstuse OÜ ja Keskkonnaministeeriumi kassatsioonikaebused Tallinna Ringkonnakohtu otsusele, millega kohus tühistas Kiviõli Keemiatööstuse OÜ-le väljastatud Põhja-Kiviõli II põlevkivikarjääri kaevandamisloa.

 Kohtus maaomanikke esindanud advokaadibüroo Tark & Co vandeadvokaadi Imbi Jürgeni sõnul tähendavad 15. juunil avalikustatud Riigikohtu määrused, et on jõustunud Põhja-Kiviõli II karjääri kaevandamisloa tühistanud Ringkonnakohtu otsus.

„ Jõustunud kohtuotsuse valguses peab Majandus- ja Kommunikatsiooniministeerium üle vaatama ka kõik karjääri alal asuvate maade sundvõõrandamiseks tehtavad toimingud, sest kui Kiviõli Keemiatööstuse OÜ-l puudub kehtiv kaevandamisluba, ei saa esineda ka ülekaalukat avalikku huvi põlevkivi kaevandamiseks Kiviõli Keemiatööstuse OÜ poolt, mis võiks õigustada teiste isikute omandis olevate kinnistute võõrandamist nende nõusolekuta,“ sõnas advokaat.

 Tallinna Ringkonnakohus tühistas tänavu aprillis kaevandamisloa, mille Keskkonnaministeerium väljastas 21. novembril 2008 Kiviõli Keemiatööstuse OÜ-le Põhja-Kiviõli II põlevkivikarjääris kaevandamiseks. Kohus leidis, et Keskkonnaministeerium ei ole kaevandamisloa väljastamise menetluses piisavalt arvestatud maaomanike ja teiste huvitatud isikute seisukohtadega. Kohtuotsuse põhjenduste kohaselt oleks Keskkonnaministeerium pidanud panema kavandamisloa taotluse ja kaevandamisloa eelnõu koos seletuskirja ning kõigi asjassepuutuvate dokumentidega avalikkusele välja ja tagama nii maaomanikele kui kõigile teistele huvilistele võimaluse nimetatud dokumentidega mõistliku aja jooksul tutvuda ning esitada vastuväiteid ja ettepanekuid.

Kuna seda ei tehtud, võisid kaevandamisloa menetluses jääda arvestamata asjaolud, mis võisid mõjutada loa väljaandmise sisulist otsustamist, nentis kohus.

Kiviõli Keemiatööstuse OÜ-le väljastatud kaevandamisloa vaidlustasid kokku kaheksa eraisikut ja üks äriühing, kellele kuuluvad Põhja-Kiviõli II põlevkivikarjääri alale jäävad maatükid. Majandus- ja Kommunikatsiooniministeerium on samas maaomanikele teatanud, et kavatseb esitada Vabariigi Valitsusele ettepaneku sundvõõrandamise seaduse alusel menetluse alustamiseks, mille eesmärgiks on karjäärialal asuvate kinnistute sundvõõrandamine Kiviõli Keemiatööstuse OÜ huvides.

 

 

Jaga lugu
Ehitusuudised.ee toetajad:
Teeli RemmelgEhitusvaldkonna juhtTel: 51 23 770
Triin UibopuuEhitus ja kinnisvara konverentside programmijuhtTel: 51 990 655
Helen PaapsiReklaamimüügi projektijuhtTel: 5880 7785