Reeglina kasutatakse kinnisvaraturu ülevaated koostamiseks ametlikku tehingustatistikat. Selle kasutamine annab turust aga vale pildi, kuna selles kajastuvad ka tehingud, mille puhul ei ole tegemist turutehingutega.
LVM Kinnisvara tegevjuht Ingmar Saksing märkis, et eelmise kuu andmeid kõrvutades selgus, et kõige enam on moonutatud hoonestamata maa tehingute andmed, mille puhul näiteks Pärnumaal tehtud tehingutes olid turutehinguid vaid 25%!
Vähem moonutatud olid andmed teiste varaliikide osas ehk turutehinguid korterite puhul oli 93%, majade puhul 96,5% ja muude tehingute puhul 80%.
Turutehingud ei ole näiteks tehingud seotud osapoolte vahel, tehingud alajaamade, tänavate jmt.
Saksing tõi näite, et kui võtta ainult Pärnumaa, siis 136 tehingust oli turutehinguid vaid 92. Ehk 1/3 on mitte-turutehingud. Eelnevatel aastatel see vahe nii suur ei olnud. “Selgelt on tegemist tänasele kinnisvaraturule iseloomuliku trendiga, mis ei mõjuta küll otseselt turgu, küll aga algandmetesse süvenemata võib viia valedele järeldustele.,” sõnas ta.
Seotud lood
Kui ettevõte sünnib soovist teha midagi sisukat ja põnevat, ei pruugi esialgu ollagi suurt strateegiat ja visiooni. Ent kui sellele lisandub aastatepikkune sihikindlus, oskus õigeid otsuseid teha ja kirg valdkonna vastu, võib sellest kasvada midagi suurt. Just nii on läinud ettevõttega Optimus Systems, mis alustas 20 aastat tagasi viieliikmelise meeskonnana ning on nüüdseks kasvanud Eesti turvavaldkonna liidriks.