• 28.08.09, 10:14
Tähelepanu! Artikkel on enam kui 5 aastat vana ning kuulub väljaande digitaalsesse arhiivi. Väljaanne ei uuenda ega kaasajasta arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik kaasaegsete allikatega tutvumine

Ehitusturu langus vajutas pidurit

Ehitusettevõtted ehitasid 2009. aasta II kvartalis eelmise aasta sama kvartaliga võrreldes 28% vähem, teatab Statistikaamet. Tänavu I kvartalis vähenesid ehitusmahud aastaga 31%.
II kvartalis ehitasid ehitusettevõtted omal jõul 6,6 miljardi krooni eest — hooneid 4,1 miljardi ja rajatisi 2,5 miljardi krooni eest. Eelmise aasta sama kvartaliga võrreldes vähenes hoonete ehitamine püsivhindades kolmandiku ja rajatiste ehitamine ligi viiendiku. Ehitusturu langus on tingitud eelkõige elamuehitusmahtude vähenemisest kohalikul turul. Senisest enam vähenes ka rajatiste ehitamine.
Välisturul tegutsevatel Eesti ehitusettevõtetel on läinud hästi. Sealsed ehitusmahud kasvasid eelmise aasta II kvartaliga võrreldes 3%. Kasv tulenes hooneehitustöödest. Välisriikidesse tehtud ehitusmahtude osatähtsus kogu ehitusmahus on kvartaliti järjest kasvanud ja ulatus II kvartalis 9%-ni.
Ehitisregistri andmetel lubati II kvartalis kasutusse 951 uut eluruumi, s.o kolmandiku vähem kui aasta varem samal ajal. Ligi kolmveerand valminud eluruumidest asus korterelamutes. Vaatamata ehitusteenuse odavnemisele on nõudlus uute eluruumide järele pidevalt vähenenud. II kvartalis väljastati ehitusluba 605 eluruumi ehitamiseks — aastatagusega võrreldes 3,5 korda vähem. Eelistatuim elamutüüp oli ühepereelamu.
Kasutusse lubati 229 mitteelamut kasuliku pinnaga 269 000 ruutmeetrit. Enim lisandus uut büroo- ja tööstuspinda. 2008. aasta II kvartaliga võrreldes jäi kasutusse lubatud mitteelamute pind samale tasemele.

Seotud lood

  • ST
Sisuturundus
  • 02.12.24, 07:00
Ehitusekspertiisi ja järelevalve teostamine säästab aega, närve ja rahakotti
Ehitusprojektid, mida hakatakse sageli teostama ilma põhjaliku ja projekti ekspertiisi läbinud tööprojektita, võivad kaasa tuua tüütuid sekeldusi ning probleeme. Ehkki seadus ei pruugi alati projektile ekspertiisi nõuda, on see ülitähtis samm, mis aitab ennetada võimalikke ebakõlasid ning vigu.

Hetkel kuum

Liitu uudiskirjaga

Telli uudiskiri ning saad oma postkasti päeva olulisemad uudised.

Tagasi Ehitusuudised esilehele