18. august 2009
Jaga lugu:

Vanemuise arhitektuurikonkursi võitis Okas & Lõoke

Vanemuise teatri suure maja juurdeehituse arhitektuurikonkursi žürii otsustas võitjaks kuulutada arhitektibüroo Okas & Lõoke võistlustöö "Kannel".

Võidutöö puhul tõstis žürii esile seda, et arhitektid on osanud hästi arvestada olemasoleva teatrihoone modernistliku vormikeelega, lahendus on lihtne ja selge. Domineerima pääseb teatrilooming, mille taustaks on tundlik arhitektuur, kõlas žürii seisukoht. Puudusena toodi esile loomuliku valguse vähesust, kuid see probleem on täienduste abil lahendatav.

Vanemuise teatri suure maja peasissekäigust vasakule, Riia tänava poole jääva muldbastioni asemele püstitatavasse juurdeehitusse on planeeritud multifunktsionaalne black-box-teatrisaal, Vanemuise muusikakollektiividele mõeldud ja kogu orkestrit mahutav harjutussaal, samuti teatri noorteala koos noortelava, töö- ja õpitoa ning fonoteek-raamatukoguga. Ehitatakse ka Vanemuise muuseum ning kohvik teatrisaali ja muuseumi külastajatele.

Vanemuise teatrijuhi Paavo Nõgene sõnul võiks juurdeehitus kõige optimistlikuma plaani kohaselt valmida 2011. aasta suveks. „Kuid praegust majandusseisu arvestades ei saa välistada selle edasilükkumist. Arhitektuurikonkursi edukas läbiviimine ning Vanemuise tänav 6 detailplaneeringu muudatus on meid aga viinud selle plaani realiseerumisele palju lähemale,“ lisas Nõgene.

Vajaduse juurdeehituse järele tingis asjaolu, et Sadamateater ei kuulu Vanemuisele, vaid teater rendib Sadamateatri saali ja muid ruume juba aastaid erafirmalt. Samas on Vanemuise suure maja krundil olemas piisavalt palju kasutama maad, kuhu vajaliku black-box-saali ehitamine oleks teatri pikemat perspektiivi silmas pidades igati mõistlik, selgitas Nõgene.

„Teater on spetsiifiline ning pika tegevusea ja traditsioonidega valdkond. Erasektorist tasub pinda rentida lühiajaliseks kasutuseks, mitte aga teatri põhitegevuseks aastakümnete vältel,“ ütles ta.

Uus juurdeehitus muudab nii publikule teatrikülastuse mugavamaks kui ka vanemuislastele teatritegemise logistiliselt lihtsamaks. Samuti lisandub Tartu kesklinna avalikus kasutuses olevaid multifunktsionaalseid ruume. Vanemuise suure maja juurdeehituse finantseerimisel loodab teater leida abi erinevatest fondidest, riigilt, Tartu linnalt ja erasektorist.

Arhitektuurikonkursi žüriisse kuulusid teatrijuht Paavo Nõgene, Tartu linnaarhitekt Tiit Sild, Tartu linnavalitsuse arhitektuuri- ja linnakujundusteenistuse arhitekt Tõnis Kimmel, Rakvere linna peaarhitekt Raul Järg, arhitektibüroo Muru & Pere arhitekt Peeter Pere, Vanemuise peakunstnik Maarja Meeru ja Vanemuise haldusjuht Kalle Kukk.

1967. aastal valminud Vanemuise modernistliku teatrimaja autorid on arhitektid  Peeter Tarvas, August Volberg ja Uno Tölpus.

Jaga lugu:
EHITUSE UUDISKIRJAGA LIITUMINE

Telli olulisemad ehituse uudised igal nädalal enda postkasti.

Ehitusuudised.ee toetajad:

Enimloetud
Eva Kiisler
Eva KiislerEhitusväljaannete juhtTel: 56 600 050eva@ehitusuudised.ee
Sandra Malvik
Sandra MalvikEhitus ja kinnisvara konverentside programmijuhtTel: 58 552 554sandra.malvik@aripaev.ee
Helen Paapsi
Helen PaapsiReklaamimüügi projektijuhtTel: 5880 7785helen.paapsi@aripaev.ee

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Veebilehe kasutamist jätkates nõustute küpsiste kasutamisega. Loe lähemalt