Sirgalasse kavandatava tuulepargi arendaja sõnul on tuulikuid karjääri panna lihtsam kui rannaalale, kus elanike vastuseis on märksa suurem, kirjutab Põhjarannik.
Toila vallavolikogu otsus algatada Sirgala tuulepargi teemaplaneering andis selle arendajale rohelise tule alustada nii teemaplaneeringut kui keskkonnamõju hindamist.
"See on mõistlik otsus - niimoodi saab tühermaad otstarbekalt ära kasutada," ütles Sirgala tuuleparki arendava ASi Roheline Elekter projektijuht Peep Saarniit.
Karjääri peab ta tuulepargi asukohana igati heaks valikuks. "Tuul ei puhu ju ainult mere ääres, karjääris on seda piisavalt. Tuulikud on piisavalt kõrged ja saja meetri kõrgusel on alati tuult."
Rannikuala oleks tema sõnul keerulisem valik, sest rannas käivad inimesed puhkamas ning seal härivad tuulikud ka visuaalselt rohkem. Karjääris, kus keegi ei ela ja kuhu kellelgi eriti asja ei ole, jäävad paljud probleemid olemata.
"Muidugi tuleks meil seal territoorium korda teha, kus vaja, ka metsa istutada, korralikud ühendusteed rajada - neid on meil endil tuulepargi rajamiseks vaja, aga hiljem saavad neid kasutada kõik, kes tuulikuid lähemalt vaatama tahavad tulla," rääkis Saarniit.
Kuigi vald on oma nõusoleku andnud, võib takistuseks saada kaitseministeeriumi plaan Sirgalasse oma harjutusväli rajada. Saarniidu sõnul käivad neil praegu kaitseministeeriumiga läbirääkimised ning loodetavasti on võimalik need kaks objekti omavahel sobitada.
"Aga keegi ei saa ju kunagi garanteerida, et 100protsendilise kindlusega me oma tuulepargi sinna panna saame, kuid tuuleenergeetikat sellel alal võiksid küll kõik toetada. Sellega kaasnevad nii kohalik tööhõive, energeetika sõltumatus kui ka elektrieksport, mis on vaieldamatult Eesti prioriteedid," möönis ta.
Esialgsete kavatsuste kohaselt võis Sirgalasse kerkida sadakond tuulikut koguvõimsusega 500 MW.
Toila vallavanem Tiit Salvan tundis volikogu jaatava otsuse üle heameelt. "Kui üks asi saab käima lükatud, selgineb kogu selle ala edasine funktsionaalsus. See peaks ajendama ka Eesti Energiat otsustama, kas nad sekkuvad sellesse protsessi või mitte - kui ei, on selge, et tuumajaama võimaliku asukohana Sirgalat ei arvestata."
Peep Saarniit ütles, et AS Roheline Elekter kavatseb nüüd tegelda teemaplaneeringu ja keskkonnamõju hindamisega, samuti jätkatakse läbirääkimisi kaitseministeeriumi ja keskkonnaministeeriumiga.
Roheline Elekter on 2006. aasta aprillis asutatud 100% ASile Eesti Elekter kuuluv firma, mille juhatuses ja nõukogus on Sõnajalgade perekonna liikmed, kes said 20 aastat tagasi üle Eesti tuntuks omanimelise ülimenuka kristliku muusika ansamblina.
Seotud lood
Riias püüab pilke arhitekt Wilhelm Ludwig Bockslaffi loodud juugendstiilis kortermaja, mille renoveerimisel kasutati
bauroc RENOVE plaate. Väljapaistva Riia arhitekti Wilhelm Ludwig Bockslaffi tööde hulgas on 30 mitmekorruselist elu- ja ühiskondlikku hoonet ning mitmeid tööstushooneid. Peaaegu iga tema projekt on omal moel unikaalne, nii ka Riia kesklinnas aadressil Lienes 7 asuv kortermaja.