6. veebruar 2009

Vahetus eeldab reaalset ostu-müügi tehingut

Ehitusuudised.net küsimusele, kuidas suhtub pank laenuga ostetud korteri vahetamisse ilma ostu-müügi tehinguta, vastas SEB, et see pole ilma reaalse ostu-müügi tehinguta võimalik.

SEB arendusjuht Triin Messimas märkis, et pank eeldab olukorda, kus laenusaaja elab ise laenuga soetatud korteris ning selle laenu tagatiseks on omakorda seesama korter. Nende tingimuste täitmine ei ole ilma reaalse ostu-müügitehinguta võimalik.

Tema sõnul on vahetus võimalik siis, kui suurem korter müüakse ja ostetakse väiksem.

Tõenäoliselt ei müüdaks suuremat korterit juhul, kui selle müügist saadav summa ei kataks laenujääki. Mõeldud on olukorda, kus müügist saadud rahast piisab olemasoleva laenu tasumiseks ja jääb ka veidi üle. 

„Kui olemasolev korter müüakse ja müügist saadakse rohkem, kui on senine laenujääk, võib klient kasutada allesjäänud raha uue korteri omafinantseeringuks ning võtta puuduva laenuna juurde. Uue laenu tagatiseks on uus korter,“ märkis ta.

Kui eelmise korteri müügist saadud omafinantseeringust ei piisa uue korteri laenuga ostmiseks, tuleb muidugi anda lisatagatis. Kliendi võit sellise tehingu juures on ilmselt vähenenud laenumaksetes. Kas ja kui palju lisatagatist vaja läheb, sõltubki niisiis senise korteri müügisumma ja laenujäägi suhtest, mis erinevate projektide puhul võib olla väga erinev, selgitas Messimas.

Jaga lugu
Ehitusuudised.ee toetajad:
Teeli RemmelgEhitusvaldkonna juhtTel: 51 23 770
Sandra MalvikEhitus ja kinnisvara konverentside programmijuhtTel: 58 552 554
Helen PaapsiReklaamimüügi projektijuhtTel: 5880 7785
Hannes RummReklaamimüügi projektijuhtTel: 518 4688