16. veebruar 2008
Jaga lugu:

Omanike Keskliit: oleme hinna tõstmise vastu pärast müüki

Võlaõigusseaduse tõlgendus, mille kohaselt võib soetatud kodu hinda tõsta ka pärast müüki, on Eesti Omanike Keskliidu peasekretäri Taavi Madiberki sõnul kohatu ning vastuolus seaduse mõttega.

„Kinnisvaraarendajate näol on tegemist kasumit taotlevate äriühingutega. Koduomanik ei pea enda kanda võtma turusituatsioonist tulenevaid äririske,“ rääkis Madiberk.

Vaidlusalust sätet (võlaõigusseadus § 97) kohaldatakse tema sõnul üldjuhul kestvuslepingute (näiteks pikaajalise teenuse osutamiseks sõlmitud lepingud) puhul. „Selle sätte kohaldamine kodu soetamisele (ostu-müügileping) on vastuolus õiguse üldprintsiipidega ning kõrgelt arenenud õiguskultuuriga riikide kohtupraktikaga.“

Euroopa kohtupraktika lähtub asjaolust, et nõudeõigus lepingu muutmiseks tekib vaid juhul, kui kohustuste tasakaal on muutunud rohkem kui 50% ulatuses ning müüja ei saanud hindade muutumist ette näha, teatas Eesti Omanike Keskliit oma pressiteates.

Professionaalsete kinnisavaraarendajate puhul ei saa eeldada, et nad ei oska ette näha ehitushindade tõusu.

Kui võlaõigusseaduse alusel toimuvas kohtuvaidluses kliendi ja kinnisvaraarendaja vahel jääb õigus arendajale, tekib ohtlik pretsedent – võlaõigusseadus lubab tõsta hinda ka pärast müüki ning hätta sattunud kinnisvarahaid saavad loa kundedelt tagantjärele raha juurde nõuda.

Jaga lugu:
EHITUSE UUDISKIRJAGA LIITUMINE

Telli olulisemad ehituse uudised igal nädalal enda postkasti.

Ehitusuudised.ee toetajad:

Enimloetud
Eva Kiisler
Eva KiislerEhitusväljaannete juhtTel: 56 600 050eva@ehitusuudised.ee
Sandra Malvik
Sandra MalvikEhitus ja kinnisvara konverentside programmijuhtTel: 58 552 554sandra.malvik@aripaev.ee
Helen Paapsi
Helen PaapsiReklaamimüügi projektijuhtTel: 5880 7785helen.paapsi@aripaev.ee