• 23.01.07, 07:00
Tähelepanu! Artikkel on enam kui 5 aastat vana ning kuulub väljaande digitaalsesse arhiivi. Väljaanne ei uuenda ega kaasajasta arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik kaasaegsete allikatega tutvumine

Merko maitseb maadevahetuse vilju

Tallinnas Kristiine linnaosas, Vuti tänava eramaja hoovis haugub basseti moodi sõbralik koer Filly möödujate peale. Varsti on tal haukumist palju rohkem, sest Merko maadevahetuse viljad toovad juurde uusi naabreid.
21 meetri kaugusele nende majast ehitab Merko järjekordse neljakorruselise kortermaja, kuhu kolib 11 peret. Majaaluse krundi sai Merko tütarfirma maadevahetuse teel, kirjutab tänane Äripäev.
Filly peremees Rait Reinaru on kortermaja ehitamise vastu võidelnud mitu aastat ja eelmisel reedel esitas ta halduskohtusse kaebuse. Ta taotleb vastu võetud detailplaneeringu kehtestamisest loobumist ja detailplaneeringus muudatuste tegemist - kokkuvõtvalt ehitusmahu vähendamist. Eriti taotleb ta Räägu 10a kinnistu hoonestusala muutmist nii, et maja jääks rohkem tänava äärde, mitte tema maja lähedale. Räägu 10a maja aknad avaneksid üsna tema koduõue.
Alguses pidi sinna kerkima suurem munitsipaalmaja, kuid 2002. aastal läks korda 80 naabri allkirja toel Kristiine halduskogu veenda plaanist loobuma.

Artikkel jätkub pärast reklaami

Rahu saabus vaid kaheks aastaks. 2005. aastal sai Merko tütarfirma OÜ Woody riigilt vahetuskaubana kümneid eramajakrunte Tüve, Räägu, Kännu, Vuti, Varese ja Mooni tänavale oma Pirital asuvate looduskaitsealuste maade vastu.
Merko ehitab kruntidele peamiselt 3-4korruselisi kortermaju. Kui sealkandis jalutada, siis on näha, et mõlemal pool Sõpruse puiesteed seisavad Merko rohelised sildid püsti ja ehitus käib.
Merkole on toeks Tallinna üldplaneering, mis ütleb, et Kristiines võivad eramajade vahel olla üksikud 3-4korruselised kortermajad. "See on tõlgendamise küsimus: mis on üksikud," sõnab üks naabritest Rein Valk.
Reinaru maja naabruses on kolm kortermaja juba valmis. Järgmise kolme maja vastu ta koos naabritega veel sõdib. Merko kavandab neisse kokku 61 korterit. Majadele tehakse just uut detailplaneeringut, sest munitsipaalmajade jaoks mõeldu ei sobinud, kõrgepingekaabli paiknemise nõuded olid muutunud. Eramajaomanikud on kortermajadega leppinud, kuid tahaksid vähemalt madalamaid, kolmekorruselisi.
Tallinna linnaplaneerimisamet põhjendas Reinarule kortermajade mahutamist eramajade vahele sellega, et linn võitleb nii valglinnastumise vastu. Teiseks kinnitas linnaplaneerimisameti juht Igor Volkov kirjas Reinarule, et 21,5 meetrit majade vahena vastab igati heale planeerimistavale.
ASi Merko Ehitus elamuehitusdivisjoni direktor Tiit Kuusik kommenteeris, et iga ehitus on kompromiss uute korteriomanike ja tulevaste naabrite vahel. "Ideaalseid lahendusi ei ole," lausus ta. Kuusik lisas, et Merko ei kavatse kortermajade korruste arvu vähendada.

Seotud lood

  • ST
Sisuturundus
  • 03.06.25, 10:20
Haapsalu Uksetehase teekond kirstudest, mänguasjadest ja pildiraamidest tuletõkke- ning helikindlate usteni
Rääkides Eestis valmivate kvaliteetsete uste ja akende tootmisest, ei saa üle ega ümber Haapsalu Uksetehasest. Ent pea 35 aastat järjepidevalt tegutsenud ettevõtte suund oleks võinud olla ka muu, sest esimese tootena valmistati tehases hoopis täispuidust kirst, mis tellimustööna Žiguli 09 katusel Soome sõidutati.

Hetkel kuum

Siia võrsub linnak. Pealinna esindusliku piirkonna miljöö paneb arendajale, arhitektile ja ehitajale eriti suure vastutuse.
Uudised
  • 25.06.25, 06:45
4 võimast GALERIID: Metro Capital ja EBS panid haridus- ja ettevõtluslinnakule nurgakivi
Võimsad visuaalide ja fotode galeriid näitavad, mis sinna tuleb ning mis nurgakivipanekul toimus ja kes kõik seal olid - uuri lähemalt!
Arhitektuurse lahenduse on loonud HG Arhitektuur OÜ.
Uudised
  • 30.06.25, 13:26
EKE alustab Hipodroomil suurt ehitusprojekti
Maa- ja Ruumiameti digiteenuste teenistuse direktor Taavi Jakobson ja Kliimaministeeriumi ehituse ja elukeskkonna osakonna juhataja arhitekt Kaja Pae.
Saated
  • 24.06.25, 14:00
E-ehituse platvorm toob utoopia lähedamale, kui oskad oodata
Evecon OÜ uus tegevjuht Karl-Joonatan Kvell.
Uudised
  • 26.06.25, 10:04
Evecon sai uue juhi
GALERII: Mapri ehitab viltuvajunud elamu uuesti üles
Uudised
  • 27.06.25, 11:41
GALERII: Mapri ehitab viltuvajunud elamu uuesti üles
Mapri Ehituse järelteeninduse juht Ero Tragel: See, mis Lubja tänaval juhtus, on ainulaadne nii meie praktikas kui ka kogu Eesti ehitussektoris.
Esimesed korterid peaksid valmima 2026. aasta kevadeks.
Uudised
  • 25.06.25, 09:00
Aviaator tähistas sarikapidu – vaata uhket galeriid!
Sinna kerkib tulevikus rohkem kui 600 kaasaegset kodu
Eesti ehitajatel on Soomega eriline, ent kohati keeruline ja vastuoluline suhe.
Uudised
  • 27.06.25, 06:45
Soome ehitusturg on suvel selgelt aktiveerunud
Kvaliteetne tööjõud on väga nõutud, ent selle leidmine on endiselt väga keeruline
Volvo Construction Equipment esitleb uue põlvkonna rataslaadureid, mis tõhustavad tootlikkust
  • ST
Sisuturundus
  • 25.06.25, 14:49
Volvo Construction Equipment esitleb uue põlvkonna rataslaadureid, mis tõhustavad tootlikkust

Liitu uudiskirjaga

Telli uudiskiri ning saad oma postkasti päeva olulisemad uudised.

Tagasi Ehitusuudised esilehele