11. jaanuar 2007

Kiruna linn kolitakse uude kohta

Esmaspäeval võttis Põhja-Rootsi Kiruna kommuuni volikogu vastu ajaloolise otsuse: Kiruna kesklinn kolitakse ümber loode poole, Luossajärvi äärde, kirjutas Eesti Päevaleht.

Otsus linna keskosa ümberpaigutamise kohta tehti juba 2004. aastal, kuna linnasüdant ähvardab maapõue, täpsemalt rauamaagikaevandusse vajumine. Seni vaidlesid linnaisad ning vastavad ametkonnad aga keskuse uue asukoha üle.

Järgmise kümne aasta jooksul on kavas ümber kolida terveid hooneid, sealhulgas ajalooline raekoda ja kirik. Lisaks viiakse uude kohta ka raudtee, milleks ehitatakse tunnel Luossavaara mäe sisse. Tunneli maksumus oleks arvestuslikult kaks miljardit Rootsi krooni (üle 3,4 miljardi Eesti krooni).

Kaevanduslinna menulugu sai alguse 1890. aastal, mil loodi kaevandusfirma LKAB. Sellest ajast peale on kaevandus andnud tööd ja leiba tuhandetele kohalikele ning aidanud kaasa kogu piirkonna väljaarendamisele. Nüüdseks täielikult riigile kuuluva ettevõtte majanduslik tähtsus nii regionaalses kui ka riiklikus plaanis on tohutu. Seepärast peetakse ka kolimisplaani teostamisväärseks, kuigi selle maksumus küünib astronoomilistesse summadesse.

Jaga lugu
Ehitusuudised.ee toetajad:
Teeli RemmelgEhitusvaldkonna juhtTel: 51 23 770
Sandra MalvikEhitus ja kinnisvara konverentside programmijuhtTel: 58 552 554
Helen PaapsiReklaamimüügi projektijuhtTel: 5880 7785
Hannes RummReklaamimüügi projektijuhtTel: 518 4688